Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Magnólie do menší zahrady

Otázka: Velmi se nám líbí magnólie. Ale nejsme si jisti, zda by tento strom byl vhodný pro naši nepříliš velkou zahradu. Je možné jej udržovat řezem?
Odpověď:

Magnólie, česky též šácholan, (Magnolia) se v přírodě vyskytují v přibližně 100 druzích. Pro svou krásu se staly oblíbeným solitérem zahrad. Kromě mohutných kultivarů, které dorůstají výšky 8 - 10 metrů, existují i kříženci vhodní pro menší zahrady, kteří dorůstají maximálně výšky 2 – 3 metry. Menší magnólie mají většinou podobu keřů.

Řez je u magnólií možný, ale příliš se nedoporučuje. Pro menší zahradu je vhodnější výběr méně vzrůstného kultivaru. Každoročně se na trhu objevují nové kultivary. Zkuste se poradit v některém specializovaném zahradnictví. Velmi podrobnou charakteristiku téměř padesáti kultivarů magnólií najdete například v nabídce Milana HavlišePodobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď