Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Chřadnoucí araukárie

Nepřihlášený uživatel - Jana Hubíková

Otázka: Druhým rokem pěstuji araukárii. Před týdnem úplně svěsila větve a je hrozná . Nevím, proč se to stalo. Mám ji pořád na stejném místě a ve stejné teplotě. Byla jsem ráda, že nepošla už loni a krásně se držela. Všimla jsem si, že má na větvích u kmínku prasklinky. V zimě ji zalévám jen občas. V Receptáři jsem teď slyšela, že je výborný Lignohumát. Tak jsem ho koupila a stromek s ním hned zalila. Snad mu ještě půjde nějak pomoci.
Odpověď:

Blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla, synonymum A. excelsa), přezdívaná pro svůj vzhled také pokojová jedle, vyžaduje chladné přezimování. Teploty by v zimním období neměly přesahovat 14 oC, optimálně se mu bude dařit při 8 oC. V zimních měsících by půda u tohoto stromku měla nejprve úplně vyschnout a teprve pak bychom měli přistoupit k další zálivce, vhodné je používat odstátou vodu. Neméně důležité je dostatečné množství rozptýleného světla.

Na příliš teplém a suchém stanovišti větve převisají a jehlice zasychají. Byť svým vzhledem araukárie připomíná vánoční stromek, měli bychom ji pro tento účel využívat velmi opatrně. Poškodit ji může nejen příliš dlouhé umístění v teplém prostředí, ale třeba i nešetrné zavěšení ozdob či použití elektrických svíček (ty mohou způsobit popálení jehlic). Nepříznivě působí také průvan.Podobné příspěvky

 • Opadávání listů kamélie

  Nepřihlášený uživatel - Jana Zerzová

  Otázka: Na kamélii mi opadávají listy a začínají i květy (poupata). Když jsem ji koupila, tak byla pěkně olistěná, kvetla. Nyní jsem ji dala do chladnější místnosti a pravidelně zalévám (dbám, aby nevyschly kořeny). Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď