Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Bergénie - uschlé listy po zimě

Nepřihlášený uživatel - Alena

Otázka: Už několik let máme na skalce u chaty bergénie, ale po letošní zimě jí všechny listy zčernaly a opadaly. Myslíte, že jí listy opět dorostou nebo se musí rostlina zlikvidovat? U okolních chatařů je situace různá, někteří mají rostliny v pořádku a některým opadaly listy stejně jako nám. Předem děkuji za radu.
Odpověď: Bez znalosti dalších souvislostí není takto na dálku možné určit konkrétní příčinu vašich problémů s bergénemi. Bergénie (Bergenia), česky též badan, patří k velmi skromným a nenáročným trvalkám. Ze škůdců je napadají nejčastěji plži. Zvlášť přehoustlé porosty jsou náchylnější na houbové choroby - padlí (Erysiphceae) a plíseň šedou (Botryotinia fuckeliana). Podobně jako ostatní stálezelené rostliny nemají bergénie rády dlouhé období sucha. Problém může být i v příliš dlouhém růstu na jednom stanovišti. Byť se jedná o trvalky, je vhodné trsy každých 3 až 5 let na podzim nebo na jaře omladit - rozdělit a vyměnit zeminu. Rozsazení - pokud vám rostliny obrazí, bude asi vhodné každopádně. Pokud by neobrazily, pak by asi bylo nejlépe požádat o pár sazenic sousedy, kterým listy nezčernaly.


Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru a řez

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď