Ovocná zahrada

Přidat vlákno
 • skvrny na kmeni ořešáku

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Mirka , Poslední příspěvek: 26.4. 2019 12:31
  Příspěvek: Na kmenu ořešáku se nám objevily tmavé skvrny, ze kterých zřejmě vytekla míza(?). Je to zaschlé, nelepkavé, bez zápachu. Můžete mi, prosím, poradit zda se jedná o běžný jev, nebo došlo k mechanickému poškození nevítaným návštěvníkem. Také by mě zajímalo, zda je nutné tyto rány ošřetřit - tedy jak a čím. Děkuji.
 • Borůvka

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lenka , Poslední příspěvek: 24.11. 2018 13:35
  Příspěvek: Dobrý den, koupili jsme mladé rostlinky borůvky kanadské, máme v plánu je pěstovat na balkoně, můžete nám prosím poradit, jak nejlépe přečkat zimu? Děkuji.
 • Jak zazimovat ostružiny a maliny?

  Počet komentářů: 4
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Tomáš Jánský, Poslední příspěvek: 06.11. 2018 20:21
  Příspěvek: Dobrý den, je potřeba nějak zazimovat ostružiny, maliny, rybíz a další keře? Případně jak?
 • Prořez třešně

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Petr Heřman, Poslední příspěvek: 04.11. 2018 14:24
  Příspěvek: Dobrý den,

  prosím o radu týkající se prořezání třešně. Stromek byl zasazen na jaře roku 2017, tak jak přišel v balíku ze zahradnictví Starkl. Na jaře 2018 jsem provedl výchovný řez, který jsem si jako laik nastudoval na internetu. Zdá se, že řez stromku prospěl a daří se mu dobře. V létě stromek plodil, měli jsme 7 třešní.

  Nevím v tuto chvíli, jestli stromek prořezat ještě teď na podzim a nebo nechat další prořez zase až na jaro 2019. Uvítal bych i další rady, které přispějí k dobrému růstu stromku.

  Děkuji Vám za rady.
 • Nektarinka

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Miloš Koucký, Poslední příspěvek: 09.7. 2018 11:50
  Příspěvek: V dubnu jsem zakoupil stromek nektarinky. Do této doby žádné známky nového života. Kmínek i listy jsou sice stále zelené, ale listy jsou jakoby svěšené a skládají se přes podélnou půlku k sobě. Nevím, co jí schází. Poradí někdo? Děkuji.
 • Třešeň

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Tomáš , Poslední příspěvek: 20.5. 2018 22:30
  Příspěvek: Dobrý den,mám šest let starou třešeň(hnojená,zalévaná,bez viditelných známek škůdců).Každým rokem se udělají zelené plody,které ihned opadají i se stopkami.Děkuji za rady.
 • Květy hrušně smrdí po houbách

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Matěj Mareš, Poslední příspěvek: 10.5. 2018 23:30
  Příspěvek: Dobrý den, letos má plně rozkvetlá hrušeň smrdí jako sušené houby. Je stabilně napadena rzí, postřik prakticky nepomáhá v žádném roce, je to cca 60 let starý strom.
  Smrdí pouze květy, mladé listy, větve ani kmen ne...
  Je možné, že tak smrdí kvůli rzi?
  Setkali jste se s tím někdy?
 • Kustovnice čínská neplodí

  Počet komentářů: 3
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 18.1. 2018 15:32
  Příspěvek: Druhým rokem pěstuji kustovnici čínskou. Větve jí narostly dlouhé, květy se také nějaké objeví, ale plody stále žádné. Tak nevím, jestli mám dále čekat a nebo jestli potřebuje nějaký zásah (např. řez). Poradíte mi?
 • Mirabelka s červenými plody

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Věra Kašparová, Poslední příspěvek: 12.11. 2017 13:26
  Příspěvek: Dobrý den, chtěla bych vysadit mirabelku (vyšší poloha - tedy ideálně rannou,Flotowu nebo nancyskou). Prosím, existuje v rámci těchto druhů mirabelka s červenými plody? Děkuji
 • Maliník na jednom místě

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 05.9. 2017 18:14
  Příspěvek: Jak dlouho může být maliník na jednom místě?
 • Proč padají jablka a švestky?

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Tatiana Hornát, Poslední příspěvek: 25.8. 2017 15:10
  Příspěvek: Máme hodně plodů na jabloních a švestkách. Ale každý rok nám zbývá jen pár, protože většina spadne nebo shnije. Plody začinají hnít už na stromě. Proč se to stává? Co mám s tím dělat? Mohou to ovlivnit tuje, které rostou vedle? Děkuji.
 • Rakytník

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Věra Arvensisová, Poslední příspěvek: 11.8. 2017 13:47
  Příspěvek: Dobrý den, mám na zahradě rakytník - 1 samici a 1 samce, odrůdu bohužel neznám, ale již 3.rokem krásně roste a kvete. Chceme si pořídit další sazenice. Můžeme kombinovat odrůdy a pořídit si jen nové samice nebo musí být samec stejné odrůdy jako samice? Děkuji za odpověď.
 • Vadí citrusovníku průvan nebo otřesy?

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Martina , Poslední příspěvek: 29.6. 2017 18:44
  Příspěvek: Hezký den, máme doma již přes půl roku citrusovník. Dlouho se mu dařilo dobře, ale nekvetl. Nyní sice začal kvést, ale ve velkém množství ztrácí listy (až 80procent). Čím to může být? Může za to například častější větrání a průvan? Nebo mu mohou vadit lehké otřesy? (Stůl se lehce třese při práci na něm). Jak pomoct citrusovníku se zregenerovat? Děkuji Vám za rady a informace. Květinu mám ráda a nerada bych o ni přišla. M.
 • Proč jabloň nerodí

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Zuzana Mazáčová, Poslední příspěvek: 27.6. 2017 09:30
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu. Dostali jsme jako svatební dar asi 80cm vysokou jabloň malus croquella. Je zasazená v půdě už necelé dva roky, minulý rok kvetla a letos něco málo také, ale jablíčka nemá. Našla jsem si, že by měla být samosprašná, takže problém snad není v tom, že by neměla opylovače, ale ráda bych věděla, kde by mohla být chyba. Popřípadě jestli na ni příliš nespěchám, že má na rození ještě čas. Mockrát děkuji za radu :)
 • Broskev neplodí

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 14.6. 2017 23:37
  Příspěvek: Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
 • Bluma - napadené plody

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Ladislava Špačková, Poslední příspěvek: 07.6. 2017 13:50
  Příspěvek: Dobrý den, v naší zahradě i v celém okolí se na stromech místo krásných vzhledných plodů tvoří podivně tvarované protáhlé útvary (jako lusky), které jsou ploché a duté. Nikdy jsme se s něčím takovým nesetkali - co to může být za vadu? (Barva plodů je žlutozelená, s hnědými skvrnami.)
  Děkuji za odpověď! L.Špačková
 • Jabloň nekvete

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Alena Bernatíková, Poslední příspěvek: 04.6. 2017 12:38
  Příspěvek: V r.2011 jsme zasadili sloupc.jabloň. V r.2014 měla 5 jablíček a od té doby ani nekvete.
 • Meruňka neobrazila

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Vlastimil Kinter, Poslední příspěvek: 02.5. 2017 20:02
  Příspěvek: Loni na podzim jsem zasadil meruňku - odrůda Lemeda. Letos zjara, přestože měla na korunce založeny listové pupeny, na ní vůbec neobrazila - pouze několik pupenů naznačilo snahu vypučet, ale ostatní zůstaly stát. Přitom stromek není suchý - na kmínku, který má výšku ke korunce 70 cm, odspodu raší lístky - dole nejsilnější, a pak postupně slabší. Ani větvičky v korunce nejsou úplně suché. Má smysl dát stromku šanci přežít s tím, že možná se udrží a příště buď obrazí v korunce, nebo půjde založit nová korunka na cca 40 cm vysokém kmínku? Vím, že nejjednodušší řešení je vysadit nový stromek, ale myslím, že na toto řešení je čas do podzimu Přitom na stejném stanovišti další současně vysazené meruňky obrazily a dokonce i (minimálně) vykvetly. Vlasta
 • Náhrada Delanu

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jana , Poslední příspěvek: 10.4. 2017 15:45
  Příspěvek: Ošetřovala jsem několik let jabloně discusem a delanem podle návodů. Delan se už nevyrábí, discus mně ještě zbyl. Můžu ho kombinovat s jiným prostředkem, kterým lze Delan nahradit? Děkuji.
 • První řez rybíz a angrešt

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Elly Holecová, Poslední příspěvek: 21.3. 2017 16:25
  Příspěvek: Dobrý den, mám zahrádku krátce a jsem tedy začátečník. Prosím o radu. Jak na jarní řez rybízu, angreštu (nejsou na kmínku). Oba keříky jsem sázela na podzim. Někde jsem četla, že řez provádět na dvě očka. Jinde zase, že pouze o jednu třetinu a pak jsem zaslechla, že nedělat nic. Nerada bych keříkům ublížila.
  Děkuji
 • Hniloba kmene jabloně

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Radek , Poslední příspěvek: 16.3. 2017 18:36
  Příspěvek: Dobrý den. Chtěl jsem prořezat jablon ( Topaz) , ale koukám, že jaksi není co stříhat, že ty přírůstky jsou úplně minimální. No a úplně dole u země zajedu nůžkama do kůry, neb se mi nějak nezdála, a zírám. Nějaká hniloba, či co. Tak jsem jí sundal a pod ní paraziti. Takový bílí červíci 2 cm.
  Akorát nevím, jestli jsou důsledek toho problému a nebo až následek. Má to cenu ještě zkoušet nějak zachránit, nebo je po stromku? Jablon je stará 16 let. Na podzim měla ještě výborné plody. Ale už jsem si všimnul, že ty listy mají v létě nějakou divnou barvu, takovou do žluta. Nedají se sem vložit fotky toho škůdce? Děkuji za radu.
 • Hniloba kmene meruňky

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Eva , Poslední příspěvek: 11.3. 2017 21:34
  Příspěvek: Naše meruňka je stará cca 13 - 16 let, obvod kmene pod rozvětvením 60 cm, hniloba je na severní straně do hloubky v jedné části dle vrtu vrtačkou 6 - 7 cm. Kaz jsem objevila podle rozpraskané kůry, kterou jsme odstranili, dále jsme pod ní našli a také odstranili kořínky a hlínu, pak už jen shnilé drolící se dřevo, mám fotky.. Nechceme ji kácet. Před loni jsme sklidili asi 100 kg meruněk, jiný strom na dvoře neni!
  Co s tím? Děkuji předem za rady!
 • Řez rakytníku

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Špička , Poslední příspěvek: 18.2. 2017 21:44
  Příspěvek: Kdy mohu uřezat přesahující větve rakytníku od souseda? Povolení mám, ale nerad bych se dopustil zbytečné chyby....děkuji za odpověď.
 • bluma neplodí

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Anna , Poslední příspěvek: 15.2. 2017 18:47
  Příspěvek: Dobrý den,mám od roku 2003 blumu.Vždy vykvete,nasadí malé plody a ty hned opadají.Jak tomu zabránit?
 • Dlouhodobé skladování ovoce a zeleniny

  Počet komentářů: 3
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Tom Hrubec, Poslední příspěvek: 30.1. 2017 12:01
  Příspěvek: Jak dlouhodobě skladovat klasické produkty např jablka a hrušky pro zimní použití, bez konzervace a sušení