Diskuze na téma: Juka

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Kristýna , Vloženo: 03.3. 2021 16:11
Dobrý den. Obracím se na Vás téměř se zoufalstvim. Jsem v pokrokových rostlinách nováček.
Cca třičtvrtě roku zpět jsem si do bytu pořídila juku obrovskou (pořízena v obi). Postupem času mi ale začalala chřadnout (viz první foto). Ještě na jaře/v létě jsem je presadila a rozdělila v naději ze ji zachranim. Jedné květině uschly všechny listy ale u druhé jsem si myslela ze si mi ji zachránit povedlo. Každopádně dnes mi upadla celá nozicka listů (omlouvám se za ten výraz ale netusim jak jinak to napsat :-)) a byla vevnitř promocena (vše nafotim). Rostlina je v polostínu a při teplotě cca 23-24 stupnu. Opravdu se tohoto boje vzdát nechci, proto tady pisu s nadějí. Predem moc dekuji.

Autor: Helena , Vloženo: 04.3. 2021 18:29
Dobrý den, Váš problém s jukou mohl vzniknout v průběhu zimy, v době vegetačního klidu je potřeba snížit zálivku úplně na minimum a nehnojit. Substrát by měl zůstávat stále spíš suchý. Tím jak byla rostlina přemokřená, začala zřejmě uhnívat. Zkuste juku opatrně vyndat z květináče a prohlédněte kořenový systém. Pokud budou kořeny nahnilé, odstraňte poškozené části a vydezinfikujte řezná místa např. slabým roztokem z hypermanganu. Pak ji zasaďte do nového a hlavně propustného substrátu (s obsahem písku, cca jedna třetina). Na dno květináče bych ještě pro jistotu nasypala malou vrstvu štěrku nebo nějaký podobný materiál, který by plnil funkci drenáže. Přemístila bych ji na hodně světlé místo s přístupem slunce. Zalévat je dobré odstátou vodou jen podle vlhkosti zeminy a zajistit vzdušnou vlhkost rosením listů.