Diskuze na téma: Záchrana nevzhledné levandule

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 04.5. 2016 00:00
Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

Autor: Emil , Vloženo: 04.5. 2016 20:25
Dobrý den, Jiřino. Určitě se můžete pokusit o záchranu rostliny. Pro vaši situaci se nejlépe hodí metoda hřížení. Je to velmi jednoduchá metoda. Vyberete si některou z větviček, která je u země nebo je možné ji snadno ohnout až k půdě. Vyhloubíte rýhu nebo menší jamku a větvičku (stále zůstává pevně spojená s matečnou rostlinou) v tomto místě zasypete kvalitním kumpostem nebo substrátem. Proti pohybu nebo vytažení je vhodné výhon zafixovat v zemi třeba kolíkem. Výhon po nějaké době pustí kořeny. Stav kořenění kontrolujte opatrným odhrnutím země. Teprve po dostatečném zakořenění větev odřízněte od matečné rostliny. Tím můžete ze staré rostliny získat snadno hned několik nových a zároveň zbavíte původní rostlinu dřevnatých neolistěných větévek.