Čím chcete topit? A jak přikládat?



V první řadě je třeba si promyslet, jaký typ paliva upřednostňujete. Mezi nejoblíbenější patří dřevo, uhlí a pelety. 

Výhodou dřeva je to, že vás vyjde levně. Zvlášť pokud máte vlastní zásoby. Kromě toho patří dřevo mezi obnovitelné zdroje, a tak budete při vytápění ohleduplní také k životnímu prostředí. Při topení dřevem ale musíte myslet na ruční přikládání.

Domácnosti stále více upřednostňují topení peletami v automatických kotlích. Jejich výhodou je to, že nemusíte myslet na pravidelné návštěvy kotelny. Stačí jen jednou za několik dnů doplnit zásobník. Velkou předností kotlů na pelety od OPOP je také snadné ovládání, vysoká účinnost a nízká spotřeba pelet. 

Jaký výkon kotle potřebujete? 

To záleží na několika faktorech. Důležitou roli hraje materiál, ze kterého je dům postavený, kvalita oken nebo způsob připojení kotle. Vliv má také plocha, kterou budete kotlem na tuhá paliva vytápět. 

Výpočet potřebného výkonu byste ale vždy měli svěřit zkušenému projektantovi, který spočítá tepelné ztráty domu. Pokud se chystáte na výměnu starého kotle za nový, obraťte se na topenáře. Ten zjistí výkon původního kotle a navrhne ideální výkon, který by měl nový zdroj mít.  S instalací nového kotle na tuhá paliva se obraťte na profesionální montážní firmy.

Proč přihlédnout k účinnosti kotle?

Kromě výkonu je důležitá také účinnost kotle – tedy kolik tepla můžete získat spalováním paliva. „Moderní kotle mají účinnost kolem 90 %. Například kotel na pelety Biopel mini od OPOP má účinnost až 94,2 % a spadá do 5. emisní třídy. Díky tomu ušetříte náklady na vytápění i čas strávený v kotelně,“ popisuje Ing. Roman Boczek z české firmy OPOP.

Moderní kotle splňují podmínky ekodesignu, a tak na ně můžete využít i dotace. Jejich provoz se vyplatí jak z ekologického, tak z ekonomického hlediska. Správným výběrem kotle můžete ušetřit i náklady na vytápění. 

Kolik peněz chcete do nového kotle investovat?

Při výběru nového kotle na tuhá paliva hrají velkou roli také finanční prostředky domácnosti. Kotle s ručním přikládáním mají zpravidla nižší pořizovací cenu. Na druhou stranu jsou náročnější na obsluhu. Pořizovací cena kotlů na pelety je o něco vyšší. Jejich nespornou výhodou je automatické přikládání

Na výměnu kotle na tuhá paliva můžete čerpat i peníze z dotačních programů. Do konce srpna můžete využít Kotlíkové dotace, které jsou určené domácnostem s nižšími příjmy. Od září Kotlíkové dotace končí. Nahrají je Nová zelená úsporám Light. Dotační program Nová zelená úsporám, který je určen všem ostatním domácnostem, bude možné využít i nadále. Dotace bude možné nově čerpat i na výměnu všech uhelných kotlů, a to bez rozdílu tříd.

Jak vybrat ověřeného výrobce kotle?

V neposlední řadě si dejte záležet také na výběru výrobce kvalitních kotlů na tuhá paliva. Zaměřte se na reference. Poptat se můžete i svých známých, jak jsou s kotlem spokojení. 

Přihlédněte také k možnosti využití partnerských montážních a servisních firem. Díky tomu se budete moci spolehnout, že vám daná firma nainstaluje kotel na tuhá paliva správně a v případě potřeby také zajistí profesionální servis.

Česká firma OPOP má s výrobou kotlů na tuhá paliva více jak 60 let zkušeností. V její nabídce najdete různé typy kotlů na tuhá paliva, spolupracuje s montážními a servisními firmami po celé České republice. Vybrat si tak můžete takovou, která je vašemu bydlišti nejblíže.