Jedním z nejdůležitějších kroků při zařizování jídelního a sedacího koutku na terase, v altánu nebo přímo na trávníku za domem je doplnění nábytku. Jaký venkovní nábytek se vyplatí mít ve své sbírce? Podívejte se na naše rady a připravte se na léto ještě dnes!Robustní a pohodlný nábytek na dlouhá léta: technorattan, hliník a dřevo

Židle, stoly, lavice a další zahradní nábytek jsou vystaveny mnoha vnějším vlivům. Intenzivní sluneční záření, srážky, vysoké teploty, pyl v ovzduší a další škodliviny negativně ovlivňují stav nábytku. Jedním z nejdůležitějších kritérií, kterými byste se měli při sestavování soupravy řídit, je kvalita konstrukčního materiálu. Materiál použitý na výrobu nábytku do značné míry určuje trvanlivost výrobku a komfort jeho používání. Jaký zahradní nábytek je nejoblíbenější volbou? Věnujte svoji pozornost nábytku z technorattanu - odolnému, robustnímu a nápadnému nábytku v souladu s nejnovějšími trendy.

Inovativní technorattan je syntetický materiál, který se nápadně podobá svému předobrazu, surovině získávané z pružných kmenů palmy rotang. Syntetický materiál kombinuje přírodní povrchovou úpravu charakteristickou pro exotickou rostlinu s odolností inovativních plastů. Moderní nábytek z technorattanu je lehký, ale zároveň odolný vůči vlhkosti, UV záření, extrémním teplotám a nečistotám. Jejich struktura neabsorbuje nečistoty a vodu. Chcete-li se zbavit skvrn ze stolu a židlí, stačí povrch otřít vlhkým hadříkem. Desky stolů z technorattanu jsou často pokryty tvrzeným sklem odolným proti teplu a poškrábání. Technorattan na rozdíl od přírodního ratanu nevyžaduje pravidelnou impregnaci, osvěžování barev a mimosezónní ochranu. Pletené židle, stoly a pohovky jsou univerzální - hodí se jak k prosklenému minimalistickému kousku, tak k prostoru v boho nebo skandinávském stylu.

Neméně oblíbené jsou lehké, subtilní soupravy z práškově lakovaného hliníku - kovu s mimořádnou odolností proti poškození. Designové soupravy s jednoduchými liniemi jsou vhodné zejména pro zahrady zařízené podle zásad moderního minimalismu. Jednoduché tvary a strohá povrchová úprava vytvářejí s živou zelení nenápadnou, ale přesto působivou dvojici. Nemáte ve sklepě nebo garáži místo na vícedílnou sadu? Nyní to není problém - kovový nábytek, stejně jako nábytek z technorattanu, může strávit celou zimu venku, pokud jej zakryjete krytem.

Sníte o kouzelném prostoru, kde matka příroda hraje první housle? Rozhodněte se pro nadčasové dřevěné soupravy! Jednoduché židle, stoly a lavice s nepravidelnou strukturou vláken se stanou ucelenou součástí zelené mozaiky. Důležité je, že dřevěný nábytek, ačkoli je dlouhotrvající a robustní, vyžaduje péči o svou strukturu. Pokud chcete, aby vám nová souprava sloužila po mnoho sezón, pravidelně ji impregnujte a na podzim a v zimě ji chraňte. Pečlivě vybírejte druh dřeva. Exotické druhy (například teakové dřevo bohaté na kyselinu křemičitou a olejnaté látky) "zvládají" náročné venkovní prostředí mnohem lépe než původní druhy dřevin.

Nábytek na míru prostoru

Nezapomeňte, že nábytek má v zahradě dvojí funkci: užitkovou a dekorativní. Vybrané židle, křesla, stoly a další předměty musí poskytovat pohodlí členům domácnosti a zároveň atraktivně zdobit prostor. Barevné provedení nábytku, jeho tvar a rozměry by měly ladit se stylem domu a zahrady. Chcete na malou terasu umístit tmavou, vícedílnou dřevěnou jídelní soupravu? Raději zvolte lehkou kovovou kávovou soupravu, která nebude dominovat kompozici a nebude na terase překážet.

Ti, kteří mají dostatek prostoru, mají mnohem širší možnosti. Na prostorné terase bude krásně vypadat modulární sedací souprava se stolem. Když si koupíte jeden kus nábytku, získáte praktické vybavení pro každou příležitost. Několika rychlými pohyby proměníte velkou pohovku v jednotlivé pufy, měkké lehátko nebo lůžko pro více osob. Pokud se chcete vyhnout zklamání, vybírejte nábytek s polštáři potaženými silným čalouněním s impregnovanou, vodu odpuzující vrstvou. V opačném případě na nich první zlom počasí zanechá památku v podobě nevzhledných skvrn. Důležité je, aby potahy byly snímatelné a daly se prát v pračce.

Zahrada jako z katalogu: luxusní odpočinkový prostor

Zahrady zařízené odborníky jsou prodloužením domu. Efekt metamorfózy bude ještě uspokojivější, pokud na terasu umístíte designovou houpačku ve tvaru zavinovacího kokonu, barevné pufy pro děti, houpací síť vybízející k odpočinku s oblíbenou knihou... Vzhled doplníte doplňky - stojany na oblíbené květiny, sálavá topidla pro zvýšení teploty za chladných večerů, koberec z pevných, voděodolných vláken. A nezapomeňte na osvětlení - ekologické solární lampy osvětlující terasu vytvoří romantickou, uklidňující atmosféru.