Za jakousi prahoupačku byl se dal označit klacek či prkno zavěšené na provazech. Takové houpání však zvládnou až starší děti. U těch menších nesmíme zapomenout na maximální bezpečí. I když není možné je nechat houpat samotné, přesto by houpačce neměly chybět bezpečnostní prvky – ohrádka a bezpečnostní pásek. Jedině tak nemůže dojít k vyklouznutí dítěte při houpání.
Záleží jen na vás, zda zvolíte dřevěnou klasiku nebo houpačku umělohmotnou. Některé houpačky z plastů počítají s delším využitím – bezpečností prvky nezbytné pro malé děti je možné později odstranit. Pochopitelně, že takové houpačky 2 v 1 bývají dražší.
Spoustu radosti, zvlášť starším dětem, přinese obyčejná stará pneumatika. Zavěsit ji můžete podle možností vertikálně nebo horizontálně. Nejlépe, když si to ti, kterým bude k houpání sloužit, vyzkouší a řeknou, jak by se jim to líbilo. Velmi nízké pořizovací náklady mají i různá houpací prkénka, která bývají nejen obdélníková, ale i kulatá. Děti se na nich vydovádí jak při klasickém houpání v sedě, tak i ve stoje.
Pokud se rozhodnete houpačku koupit, ověřte si předem její nosnost, odolnost materiálu ve venkovním prostředí a věkovou kategorii, pro kterou je výrobek určen. Jen tak předejdete zbytečnému zklamání. Neméně důležité je také zjistit způsob uchycení.
Samozřejmě, že i houpačky pro děti mají své trendy. V posledních letech se stále větší oblibě těší houpací sítě ve tvaru kruhu či obdélníku. Někdy bývají nazývány s ohledem na druh výpletu lanová houpačka či ptačí hnízdo. Na nich by děti neměly stát, ale pouze sedět nebo ležet.
Předejít úrazům není nikdy možné na 100%. Ale vždy je dobré udělat maximum pro to, aby k nim nedošlo či aby případné následky byly co nejmenší. Při umisťování houpaček bychom měli zvlášť pečlivě volit:
- bezpečný povrch – prostor pod houpačkou vyřešte co nejbezpečněji. Pokrýt jej můžete pískem či mulčovací kůrou, naprosto nevhodné jsou betonové plochy či hrubé kamínky. Zavěsíme-li houpačku nad trávníkem, je třeba se smířit s vydřenými místy od odrážení.
- bezpečné okolí – vyloučit bychom měli vše, s čím by mohla houpačka nebo z ní padající dítě, přijít do střetu. Velmi nebezpečné mohou být v případě nárazu či pádu zídky, dlážděné prostory, okraje záhonů nebo třeba skleníky. Zvlášť puberťáci dovedou houpačky rozkmitat do maximálních poloh.
- bezpečné zavěšení – pokud budete pro houpačku připravovat sloupky, měly by být zabetonované asi 80 cm pod úrovní terénu a zajištěné ocelovými táhly. Zvolíte-li k zavěšení strom, prověřte, zda je zdravý.