Barvy macešek

macešky rozkvetou i v ziměObrovskou výhodou macešek (Viola × wittrockiana) je široká paleta barev. Je libo macešku v barvě bílé, žluté, růžové, červené až karmínové, purpurově fialové, či odstínech modré a fialové? Dalším zajímavým znakem některých květů je černá okrouhlá skvrna. Někdy ve středu přesahuje 3, jindy všech 5 plátků. Další atraktivní variantou jsou odrůdy, které mají kromě oka s lemem dvoubarevné i "fousky". Barvu macešek zvýrazňuje sametový lesk okvětních plátků.V zahradních centrech je nejen časně na jaře, ale také počátkem podzimu, široká nabídka předpěstovaných macešek. Až se rozhodnete, kam si tyhle okaté krasavice vysadíte, můžete začít vybírat. A to nejen podle barev, ale také podle velikosti květů. Toužíte-li po velkém množství květů, zkuste se porozhlédnout mezi drobnějšími odrůdami. I pro macešky platí neúprosné pravidlo nepřímé úměrnosti: čím větší květy, tím jich mají méně.

truhlíky s bohatě kvetoucími drobnými maceškami

Kam vysázet macešky

Macešky jsou oblíbené nejen jako obruby na záhonech, ale také jako podsadba jarních cibulovin. V takovém případě vypadá nejlépe volba jedné barvy macešek, která vhodně doplní později kvetoucí cibulovinu (nejčastěji se macešky používají v kombinaci s tulipány).

macešky doplněné břečťanemV truhlících či nádobách můžete macešky zasadit klidně i samotné. O to víc pak vynikne pestrá paleta barev. Pokud je budete chtít doplnit, tak zvlášť na chladnější období roku, zkuste stálezelený břečťan (Hedera). V mísách či jiných nádobách mohou na podzim macešky sousedit také třeba s drátovcem, známým též jako krásnohlávek (Calocephalus brownii). Macešky pěkně vyniknou také v sousedství s trvalkami, trávami a drobnými stálezelenými keříky i dřevinami.

Přezimování macešek

Macešky jsou sice hodně otužilé a některé odrůdy jsou pro úspěšné přezimování v zahradě přímo vyšlechtěné, ale před velkými holomrazy je raději lehce zakryjte chvojím. Citlivé jsou macešky i na vodu. Nejlépe, když jí budou mít akorát. Určitě byste je neměli přelévat, ale ani přílišné sucho (a to ani v zimních měsících) jim nesvědčí. Pak by totiž nemusely zmrznout, ale uschnout.