Diskuze - nejlépe hodnocená témata

 • Plíseň hladkolisté petržele

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jarmila Herdová, Vloženo: 04.6. 2017 12:03, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Hladkolistou petržel již dlouhá léta bez jakéhokoliv problému pěstuji v truhlíku na balkóně. Druhým rokem se ale na listech začaly objevovat nepravidelné světlé skvrny, jakoby vybledlá místa, struktura povrchu listu je nezměněná. V minulém roce jsem se ptala pěstitele zeleniny, zda neví, o co se jedná. Řekl mi, že to je plíseň, bojím se proto nať v kuchyni používat. Vzhledem k tomu, že byl konec sezóny, vyřešila jsem to vyhozením rostliny a v letošním roce jsem zasela novou. A je to tu zase. Byliny pěstuji ve speciálním substrátu určeném na pěstování bylin, nevím tedy, v čem je problém. Dá se skvrnitosti něčím předejít nebo zabránit?
 • Bluma - napadené plody

  Počet hlasů: 0
  Autor: Ladislava Špačková, Vloženo: 04.6. 2017 12:07, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, v naší zahradě i v celém okolí se na stromech místo krásných vzhledných plodů tvoří podivně tvarované protáhlé útvary (jako lusky), které jsou ploché a duté. Nikdy jsme se s něčím takovým nesetkali - co to může být za vadu? (Barva plodů je žlutozelená, s hnědými skvrnami.)
  Děkuji za odpověď! L.Špačková
 • Ztráta barvy šeříku

  Počet hlasů: 0
  Autor: Eva V. , Vloženo: 04.6. 2017 12:45, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Starý šeřík, roubovaný strom, věk asi 50 let, tmavě vínové květy, letos vykvetl světlý růžovofialový. Jak zasáhnout k návratu původní barvy?
 • Jedle plstnatoplodá-compacta

  Počet hlasů: 0
  Autor: Vláďa , Vloženo: 07.6. 2017 14:06, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, letos u této jedle asi zmrzl terminál. Chci se zeptat, zda v příštím roce vyrazí? Když ne, nechá se nějak zachránit? Je stará 4 roky a vysoká 60cm. Děkuji.
 • Škumpa ocetná

  Počet hlasů: 0
  Autor: Ivana Mrkvičková, Vloženo: 12.6. 2017 16:07, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Prosím, poraďte mi, jak se zbavit škumpy a jejích výmladků. Původní škumpu jsem vyrvala ze země, na tom místě jsem založila oheň a přesto mám zahradu plnou odnožiček. Trhám je, sekám a pořád lezou nové a nové, dokonce prorazily podlahu ve stodole a rostou i tam. Co mám dělat? Děkuji za pomoc. Ivana Mrkvičková
 • Okurky

  Počet hlasů: 0
  Autor: Helena Malá, Vloženo: 13.6. 2017 18:11, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, mám okurky s dvoubarevnými listy, takové jako panašované. Co jim chybí? Jsou zelené a v tom světle zelené skvrny.
 • Proč nekvete česnek

  Počet hlasů: 0
  Autor: Hana Pluháčková, Vloženo: 19.6. 2017 22:12, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Česnek jsem zasadila na podzim, krásně narostl, už jsem zkoušela jeden vytrhnout, bulva pěkná, ale všimla jsem si, že pořád nemá květy, které se odstraňují, vadí to, že nekvete?
 • Kvetení mrkve

  Počet hlasů: 0
  Autor: Vladimír Mandlík, Vloženo: 22.6. 2017 17:37, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Letos poprvé jsem se setkal s podivností u mrkve. Je normální, že na záhonu mrkve se objeví jedna až dvě rostliny, které místo do kořenů jdou do květu. Letos jsem koupil nové semeno a 90% rostlin mrkve nenasazuje kořen, ale jde do květu, což nechápu, protože mrkev by správně měla nasadit květ až druhým rokem. Za 50 let pěstování zeleniny se mi to stalo poprvé a netuším proč.
 • Proč jabloň nerodí

  Počet hlasů: 0
  Autor: Zuzana Mazáčová, Vloženo: 26.6. 2017 11:45, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu. Dostali jsme jako svatební dar asi 80cm vysokou jabloň malus croquella. Je zasazená v půdě už necelé dva roky, minulý rok kvetla a letos něco málo také, ale jablíčka nemá. Našla jsem si, že by měla být samosprašná, takže problém snad není v tom, že by neměla opylovače, ale ráda bych věděla, kde by mohla být chyba. Popřípadě jestli na ni příliš nespěchám, že má na rození ještě čas. Mockrát děkuji za radu :)
 • Sklovité brambory

  Počet hlasů: 0
  Autor: František Mahdal, Vloženo: 26.6. 2017 11:48, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Mám dotaz - co ovlivní kvalitu uskladněných brambor? U odrůdy Adéla se letos objevilo větší množství hlíz, které byly tvrdé, málo klíčily oproti jiným odrůdám, které byly skladovány za stejných podmínek, a po uvaření neměly dobrou chuť a brzy černaly. Mohlo být příčinou i pokosení nati a předčasná sklizeň. Děkuji.
 • Vadí olivovníkům průvan nebo otřesy?

  Počet hlasů: 0
  Autor: Martina , Vloženo: 26.6. 2017 11:58, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Hezký den, koupila jsem vzrostlý stromek olivovníku a dala ho na bar na severní straně. Bar je lehce vratký a při krájení se třese. Je možné, že to bude stromku vadit? A ještě mě zajímá, zda rostlině vadí průvan při větrání. Děkuji za rady a informace. Chci, aby měl stromek co nejlepší podmínky. Martina
 • Vadí citrusovníku průvan nebo otřesy?

  Počet hlasů: 0
  Autor: Martina , Vloženo: 26.6. 2017 12:07, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Hezký den, máme doma již přes půl roku citrusovník. Dlouho se mu dařilo dobře, ale nekvetl. Nyní sice začal kvést, ale ve velkém množství ztrácí listy (až 80procent). Čím to může být? Může za to například častější větrání a průvan? Nebo mu mohou vadit lehké otřesy? (Stůl se lehce třese při práci na něm). Jak pomoct citrusovníku se zregenerovat? Děkuji Vám za rady a informace. Květinu mám ráda a nerada bych o ni přišla. M.
 • Levandule

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jana , Vloženo: 29.6. 2017 16:44, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobry den. Mam na balkone v nadobe levanduli a nekvete. Ma kvety, ale svesene a nevykvetaji. Dekuji.
 • Vrba jíva pendula - rezavé listy

  Počet hlasů: 0
  Autor: Kateřina , Vloženo: 03.7. 2017 15:25, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, koupili jsme si převislou vrbu jívu a po půl roce od výsadby se na spodní straně listů a na větvičkách začaly objevovat rezavé fleky. Některé listy jsou také okousané. Strom jsme již několikrát ošetřili přípravkem proti savému a žravému hmyzu, ale vůbec to nepomohlo... Poraďte, prosím, o jaký typ škůdců by se mohlo jednat a jak se proti nim bránit?
  Děkuji za odpověď, Kateřina
 • Smrčky

  Počet hlasů: 0
  Autor: Lucie , Vloženo: 07.7. 2017 11:50, Počet komentářů: 3
  Příspěvek: Dobrý den,
  měla bych dotaz k pěstování smrčků. Vysadili jsme si asi 6 ks smrčků. Poloha - cca 750m.n.m., Šumava, vysazené jsou asi 50 cm od malého potůčku. Dva nebo tři smrčky ale "zaostávají" za ostatními, nerostou rovnoměrně jako ostatní, a částečně i usychají. Mám k dispozici fotografie, ale nepřišla jsem na to, zda se dají vložit. Předem děkuji za odpověď. Lucie
 • Rajčata Šejk

  Počet hlasů: 0
  Autor: Anna Flemrová, Vloženo: 07.7. 2017 12:03, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Rajčata Šejk - kečupová, polorozkladitá, mám vyštipovat listy. Děkuji AF
 • Malý česnek

  Počet hlasů: 0
  Autor: Petr Sucharda, Vloženo: 07.7. 2017 12:24, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den. Chci se zeptat. Na podzim jsem zasadil česnek, namořeno v sulce, půda perfektně připravená. Dřív byla jen louka několik let. Česnek na jaře krásně vylezl, ale už od začátku mu začaly žloutnout listy. Tak jsem střikal močovinu, na dusík. Ale nějak to pořád žloutlo. A momentálně před sklizní, mam listy skoro suché a paličky jsou malé. Tak poloviční než mají být. Asi 3 uschly úplně, tak jsem je vytáhl a byly u kořenů plesnivé. Měl jsem sadbu 3 druhů a všechny dopadly stejně. Kde může být chyba, abych věděl pro příští rok. Moc děkuji za rady.
 • Hniloba rajčat

  Počet hlasů: 0
  Autor: pavel chovanec, Vloženo: 10.7. 2017 11:05, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, na spodní straně rajčat se utvoří flek, jakoby hnilobný, který se rozšiřuje. Ne na všech. Rostlina je zdravá a dobře rostoucí. Prý je to nedostatek vláhy v určité fázi růstu. Mohlo by to být ještě něco dalšího? Nevhodná půda, nedostatek prvku? Děkuji.
 • Stříbrný smrk- usychají nové výhonky

  Počet hlasů: 0
  Autor: Lenka Fikrlová, Vloženo: 10.7. 2017 13:09, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  prosím o radu ohledně stříbrného smrku, je starý asi 25 let a teď mu začaly usychat ty nové světlezelené mladé výhonky a na některých místech to postoupilo i na další větvičky, že opadala celá špička větve. Hlavně ze severní strany.
  Asi 3 metry vedle roste jiný stříbrný smrk a ten je v pořádku. Neumím to dost dobře popsat, mám to vyfocené - bylo by možné ev. poslat fotky třeba mailem? Předem moc děkuji za váš čas a radu,
  s pozdravem L. Fikrlová
 • Magnolie

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jana , Vloženo: 10.7. 2017 21:49, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  prosím, v jaké vzdálenosti od zídky může být velká odrůda magnolie?

  Děkuji, Petra
 • Zelené housenky na bylinkách

  Počet hlasů: 0
  Autor: Petr Kaszperydes, Vloženo: 14.7. 2017 19:53, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den, pěstuji od semínek bylinky v truhlících na balkoně. Všiml jsem si, že v lístcích levandule mám dírky, a tak jsem se na ni podíval zblízka a všiml si tam malých zelených housenek. Začal jsem je vyndávat, ale pak jsem si všiml dalších na meduňce, mátě, majoránce, bazalce a nedávno i už dost vyrostlých na dobromyslu... Můžu poslat i foto. Myslím, že se mi jen tak nepodaří je vytáhnout všechny, tak bych chtěl poprosit o pomoc, jak se jich mám nadobro zbavit. Děkuji moc.
 • Padlí na katalpě

  Počet hlasů: 0
  Autor: Dana Hrazdírová, Vloženo: 14.7. 2017 20:35, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  mám na zahradě katalpu, která má již druhým rokem, bílé skvrny na listech, které postupně opadávají.
  Z Vašich odpovědí na dotazy jsem pochopila, že se zřejmě jedná o padlí.
  Bohužel, nikde jsem se nedočetla, jak mám strom ošetřit.
  Prosím o radu, čím a jak ošetřit strom, aby se padlí "vyléčilo".
  Děkuji Vám.
 • Hakuro Nishiki divné lemování listů - kroucení

  Počet hlasů: 0
  Autor: Alena Fíková, Vloženo: 18.7. 2017 13:17, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, moc prosím o radu. Na jaře jsme zasadili japonskou vrbu Hakuro Nishiki. Poslední dobou sleduji, že se rozšiřuje podivné kroucení listů, jakoby se rolovaly ze stran ke středu (zvýrazňuje to okraje listů). Můžete mi prosím poradit, jak vrbu vyléčit? Nerada bych o ni přišla. Děkuji mnohokrát. Alena
 • Pachuť zeleniny

  Počet hlasů: 0
  Autor: David , Vloženo: 21.7. 2017 22:51, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den. Pěstuji papriky ve fóliovníku a na rostlinách není vidět žádná choroba, ale chuť plodů má jakousi pachuť plísně. Stejná pachuť byla i na kedlubnách. Nevíte čím by to mohlo být? Na záhonu také není viditelná plíseň. Hnojím a přihnojuji pouze přírodně...
 • Broučci na stole

  Počet hlasů: 0
  Autor: Martin , Vloženo: 26.7. 2017 21:08, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, potýkáme se s malými světle hnědými broučky, kteří nám stále lezou po stole. Nevíme co s tím, pokaždé se objeví znovu. Stůl se nachází pod venkovní pergolou. Děkuji za rady.