Diskuze - nejlépe hodnocená témata

 • Okrasná zahrada na terase

  Počet hlasů: 0
  Autor: Nikola , Vloženo: 27.8. 2020 11:53, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit k okrasnými květinami na terase? V zaměstnání máme několik květin v samozavlažovacích truhlících. Každý, kdo jde s kávou si odpočinout na terasu, vezme hadici a ihned květiny zalije. Jsou celkem zežloutlé a nekvetou tak, jako loňský rok. Poradíte mi co s nimi a jak je dát do původní podoby, čím je případně přihnojit, aby se jim na terase dařilo? Kromě růžiček a levandule dál nevím, co je to za květiny a tak přikládám pár fotek pro ukázku, abychom se vynasnažili je zachránit.

  Předem děkuji za radu ????
 • Javor dlanitolistý

  Počet hlasů: 0
  Autor: Kamil Douša, Vloženo: 30.8. 2020 11:36, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Zdravím Vás ????. Letos v létě jsem dostal javor dlanitolistý. Bohužel, si nepamatuji, co přesně je to za kultivar. Tchýně ho měla na zahradě v květináči ve stínu a přinesla ho krásně světle zelený. Sama ho má také na zahradě na místě, kde na něj svítí celodenní slunce a listy jsou krásně červené. Přesadil jsem ho do většího květináče zasypal obyčejnou hlínou (hnědozem) a uložil do záhonu na místo, kam také celý den šajní. Dost na něj také fouká. Po pár měsících vrchní listy ztratili barvu a vypadá to, jako by je něco napadlo. Můžete mi prosím poradit? Přikládám fota. Děkuji s pozdravem Kamil.
 • Jakou odrůdu malin

  Počet hlasů: 0
  Autor: Lenka Kučerová, Vloženo: 30.8. 2020 12:38, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  jakou mám zvolit odrůdu malin. Jsme v nadmořské výšce 700 m.n.m. a potřebuji remontantní druh malin, který plodí na nových letorostech co nejdříve. Setkala jsem se s postupem, že všechny výhony se na podzim vyřežou a 1. sklizeň vlastně není. Maliniště netrpí na různé choroby a výhony se nemusí vyvazovat. Navíc maliny netrpí červivostí. Předpokládám, že když maliny nebudou vyživovat ( probouzet ze spánku) loňské letorosty, vyraší mi nové výhony dříve a celkově mi dříve dorostou a začnou plodit. Děkuji za odpověď.
 • zlute skrvny travnik

  Počet hlasů: 0
  Autor: Pavel Rehak, Vloženo: 30.8. 2020 16:54, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobry den,
  od jara se mi zacaly delat zlute skrvny na trave - viz foto a pomalu se rozsiruji.
  Sekam 1x tydne na 0.5 cm
  Hnojim cca 1x za 6 tydnu Hnojivo na greeny Pure Sport&Golf FINE(5kg na 200 m2).

  Napada me ze je to plisen nebo prehnojine?

  Nejaky napad co s tim?

  Diky
  Pavel
 • Nevzhledné plody jablek

  Počet hlasů: 0
  Autor: Miroslav Kintr, Vloženo: 01.9. 2020 17:12, Počet komentářů: 8
  Příspěvek: Dobrý den. Mimořádná úroda je letos pokažena nevzhlednými skvrnami na povrchu plodů u jabloní TOPAZ. Začalo to černými tečkami, které teď tvoří hnědé fleky ( pouze ve slupce). Prosím o radu o co se jedná a jak tomu v budoucnu předcházet.
  Děkuji. M.Kintr
 • Víte, co je to za rostlinu?

  Počet hlasů: 0
  Autor: Miroslava Stará, Vloženo: 01.9. 2020 17:21, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit jak se jmenuje tato rostlina? přikládám obrázek

  https://www.zivotzeny.cz/wp-content/uploads/spath.jpg

  Podobnou jsme měli dříve doma, ale nemůžu si vzpomenout na jméno..
 • Stínka obecná v hrušni

  Počet hlasů: 0
  Autor: Věra , Vloženo: 08.9. 2020 09:12, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Mám starou hrušeň, průměr kmene asi 30 cm, a asi do výše 2m se v kmeni vyskytují díry s průměrem asi 1cm a pod nimi taková jakoby drť. Také pata stromu je ožraná. Myslela jsem, že se tam usídlil nějaký dřevokazny brouk, ale když jsem začala ošetřovat, zjistila jsem. že jsou v kmeni nalezlé stovky stínek obecných. Dočetla jsem se, že se živí tlejícími rostlinnými materiály.
  Je to tedy obráceně, že stínka neškodí hrušni, ale že vyžírá shnilé dřevo? A znamená to, že je hrušeň na odpis? Nerada bych, aby se na mě jednoho dne zřítila.
 • Astilbe arendsii

  Počet hlasů: 0
  Autor: Evina M. , Vloženo: 09.9. 2020 15:53, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Před pár lety jsem koupila tuto vínovou čechravu a vysadila. Daří se jí výborně, rozrůstá se. Tak jsem si loni na podzim sebrala z ní semínka a na jaře vysela. Jenže to, co mi vyrostlo nevypadá na čechravu. Má to jiné listy, takové jednoduché, plstnaté, podobné jak má divizna. Taky tvoří přízemní růžici. Nechápu. K záměně nedošlo. Jen mne napadlo, jestli to není tím, že ta původní byl vlastně hybrid. Těch rostlin ze semínek mám asi 12 a všechny jsou takové. Liší se jen zbarvením stopky listu. Je to normální?
 • Dřišťál

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jana Lazárková, Vloženo: 13.9. 2020 00:00, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, ráda bych skryla různé a nevzhledné ploty čtyř sousedních okálů. Vzhledem k tomu, že místy je vedle těchto plotů prostor pouze několik desítek centimetrů a pokračuje pak kamennou zídkou směrem dolů, napadla mne varianta dřišťálů , které se označují Rocket (Red rocket, orange rocket, golden rocket atd.) a které vyrůstají rovně vzhůru a nejsou příliš široké. Prosím o radu zda je tato volba dobrá (stanoviště je slunné) a pokud ano, je zde v ČR nějaký prodejce specializující se na tyto druhy dřišťálů - tedy, zda je možné je ve větším množství sehnat na jednom místě??? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
 • Bříza převislá - tvarování

  Počet hlasů: 0
  Autor: Ondřej , Vloženo: 16.9. 2020 11:23, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu s řezem/tvarováním převislé břízy. Na jaře jsme sázeli, nyní má kmínek cca 1m. Z podnože vyráží vzhůru další výhony. Jakým způsobem se tyto výhony upravují - vyvázat dolů, seříznout? Mají tam zůstat kvůli dosažení požadované výšky? Chceme břízu vypěstovat do cca 2-2,5m.
  Děkuji.
 • Druh jabloně

  Počet hlasů: 0
  Autor: Anonym, Vloženo: 03.10. 2020 04:48, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Prosím pěkně, uměl by někdo určit název jabloně? Je to stará jabloň, strom není příliš velký.
 • Ptačí zob

  Počet hlasů: 0
  Autor: Anonym, Vloženo: 06.10. 2020 15:21, Počet komentářů: 0
  Příspěvek: Dobrý den,
  poraďte prosím, kde v Brně a okolí roste stálezelený Ptačí zob? Chci si vyrobit větší množství řízků pro namnožení.
 • Houba

  Počet hlasů: 0
  Autor: tom , Vloženo: 09.10. 2020 11:27, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  mohl bych požádat o radu, co mi to roste za houbu v trávníku? Poprvé to vypadalo jako zpola zakopaný květák, houbu jsem odstranil ale pořád roste. Savo nepomáhá, nějaká chemie?
  Děkuji za odpovědi
 • Eukalyptus

  Počet hlasů: 0
  Autor: Kristýna Nováková, Vloženo: 11.10. 2020 22:27, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den,
  Chci Vás poprosit o radu ohledně pěstování Eukalyptu. Asi 1,50m keř pěstuji v květináči, teď s chladnějším počasím, jsem ho přesunula s terasy domů. Snažila jsem se vybrat světlé stanoviště - pod střešním oknem, v chodbě - tedy ne u přímého zdroje tepla, cca 20st. Bohužel nemám k dispozici slunnou zimní zahradu, kde by rostlina měla teplotu nižší, ale pořád dostatek světla. Zálivku jsem trochu omezila, ale nenechávám zeminu úplně vyschnout. Asi po týdnu začaly od kmene rostlině žloutnout a červenat listy, které následně opadají. Na větvičce takhle zbyde vždy jen horní cca polovina listů. Je to normální a rostlina zase obrazí, nebo lze něco udělat lépe?
  Děkuji
 • choroby JILMU

  Počet hlasů: 0
  Autor: Petr Folvarčný, Vloženo: 19.10. 2020 10:13, Počet komentářů: 4
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu, zda mám Jilm napaden i jiným škůdcem popř chorobou, než je mšice. Letos jsem zaznamenal od jara větší výskyt mšic, než v předchozích obdobích. Pravidelně provádím postřik proti mšicím(DECIS) a to poprvé při rašení listů, pak podruhé cca za 14 dní-pokud vidím, že mšice jsou již na listech a pak zhruba po 2 měsících, kdy byly přítomny hálky. Letos však postřik moc nezabral, v polovině léta z jilmu z listů doslova tekla "šťáva" a strom byl posetý hmyzem včetně včel až do podzimu. V průběhu léta již začal opad listí(listy postupně ztmavly až zhnědly) a dnes je strom téměř bez listů. Hledám i jinou příčinu než mšice, prosím o radu. Děkuji předem za odpovědi • Bílá vajíčka na katalpě trubačovité

  Počet hlasů: 0
  Autor: Karel , Vloženo: 10.11. 2020 11:21, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, na katalpě trubačovité jsme měli v létě padlí a po opadu listí jsme si na kmínku a větvích všimli cca 1-2 mm dlouhý jakoby vajíček, ale vajíčka to nejspíš nejsou. Je to měkké a jde to dobře sundat. Může se jednat o štítenku?
 • Ořešák

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jiří Černý, Vloženo: 11.11. 2020 19:02, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  na zahradě jsme měli asi 40 let starý ořešák, který
  do loňského roku dobře rostl a plodil. V létě 2019
  se začalo projevovat prosychání jednotlivých větví
  a v letošním roce začal strom evidentně chřadnout.
  U kořenového krčku bylo vidět porušení kůry, která se dala odloupnout, takže strom neměl po obvodu
  kmene v daném místě téměř žádné lýko. Barva jak odloupnuté kůry, tak kmene byla černá. Prosím o radu, o jakou chorobu by se mohlo jednat.

  Děkuji
 • Postřiky

  Počet hlasů: 0
  Autor: Zdeněk Stach, Vloženo: 13.11. 2020 14:18, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Jaký prostředek je k mání místo Kuprikolu,který se již nevyrábí? Je vhodný CHampion z Agrobio?
 • Třešeň

  Počet hlasů: 0
  Autor: KLÁRA VALENTOVÁ, Vloženo: 02.12. 2020 10:39, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, může se přesadit 7 let stará třešeň?
 • Cukety neplodily

  Počet hlasů: 0
  Autor: Markéta , Vloženo: 11.12. 2020 16:38, Počet komentářů: 3
  Příspěvek: V létě jsem se starala o 4 rostliny cukety a urodila se jen jedna jediná. Zajímalo by mě jaká je šance že se opylení povede.... Protože u těchto našich to asi bylo jen 1% ????
 • Tykev muškátová měla absenci samičích květů

  Počet hlasů: 0
  Autor: Markéta , Vloženo: 11.12. 2020 16:45, Počet komentářů: 4
  Příspěvek: V létě jsme měli ve skleníku tykev muškátovou, rozrůstala se tak rychle, že zabrala celou stěnu skleníku a že ho nemáme zrovna malý. Za celou vegetační dobu se neobjevil jediný samičí květy, za den se otevřelo vždyť tak 5 10 samčích, ale samičí nikde. Jaký problém v tom může spočívat? Děkuji.
 • Smutnice

  Počet hlasů: 0
  Autor: Krista , Vloženo: 04.1. 2021 22:10, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,

  v létě jsem si dala pokojové rostliny na balkon a po několika týdnech se balkon začal hemžit černými muškami. Do té doby jsem neměla se smutnicemi sebemenší problém, proto mi chvilku trvalo, než jsem si uvědomila, oč jde. Nicméně poté jsem podnikla všemožné kroky, abych invazi zabránila.

  Rostliny, které jsem na podzim vracela do bytu, jsem přesadila (hlínu nejprve prolila vroucí vodou a nechala proschnout) a zasypala vrstvou křemičitého písku. Zalévám mírně a jen tehdy, jsem-li přesvědčena, že je to nezbytné (máme víceméně "suchomilné" rostliny, není to až takový problém nějakou dobu nezalévat). Přesto jsem se smutnic úplně nezbavila. Není jich mnoho, ale denně několik jednotlivců naleznu na zdi, okně apod. Je jich vždy jen pár, řekla bych maximálně 5 denně, vždy poměrně velké, předpokládám tedy, že jde o dospělce. Zkusila jsem prohrábnout písek v květináčích, ale mušky z nich nevylétávají. Mohou se objevovat ještě z jiného "zdroje"?

  Jaký byste případně doporučili další postup? Zvažovala jsem použití hnojiv, o kterých jsem se dočetla. Váhám ale nad vhodností. Máme Lopatkovec, Juku, Tlustici, Tchynin jazyk a Adenium obesum. V dalších květináčích mám také bylinky určené k přímé spotřebě - máta, rýmovník, rozmarýn. Jsou hnojiva s přípravky proti škůdcům vhodná i pro tyto rostliny?

  Děkuji
 • Kalisie

  Počet hlasů: 0
  Autor: Petra Čermáková, Vloženo: 01.2. 2021 22:08, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Můžete mi poradit, zda je toto kalisie, která se používá jako léčivá rostlina? Děkuji.
 • Aloe vera - potrebuji pomoct

  Počet hlasů: 0
  Autor: Sabina Biba, Vloženo: 11.2. 2021 15:20, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,

  prosím o pomoc s pěstováním Aloe vera. S pěstováním v podstatě jakýchkoliv rostlin nemám žádné zkušenosti a ani příliš vědomostí co se týče tohoto okruhu ????????
  Nedávno jsem si ale pořídila do bytu dvě Aloe vera. Jedno zdá se být zdravé ale druhé mi začalo nějak skomírat, rada bych věděla jak mu pomoci, co dělám špatně a do budoucna předejít chybám.
  Po přenesení domů z obchodu jsem obě pouze dala v květináčích do obalu na parapet jih/jihovýchod, zalito jednou a lehce.
  Přikládám foto a za radu budu moc vděčná ???? Diky
 • Krásnohlávek - škůdci

  Počet hlasů: 0
  Autor: Renáta , Vloženo: 19.2. 2021 14:40, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den, nevíte jaký škůdce napadá Krásnohlávek - viz foto. Je to hodně malý černý brouk. Děkuji

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK