Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Buxus - bílé chomáčky na nových výhoncích

Nepřihlášený uživatel - Vacek

Otázka: Koupil jsem si buxus a objevily se mi na nových výhoncích mezi lístečky bílé chomáčky.
Odpověď:

Podle vašeho popisu se s největší pravděpodobností jedná o meru zimostrázovou. Jemná bělavá vlákna jsou voskové výpotky, které produkují nymfy. Při důkladnějším pohledu je patrné, že vlákny překrývají nymfy část svého těla. Kromě toho nymfy vyměšují lepivé exkrementy, které ulpívají na listech. Při zvýšeném výskytu mohou nepříznivě ovlivňovat asimilační schopnosti listů.

Zeleně zbarvení dospělci mery zimostrázové (Psylla buxi) dorůstají délky 2-3 mm. Nymfy jsou menší v závislosti na stupni vývoje. Nymfy i dospělci sají na listech. Poškozené listy bývají světlejší a často se na nich objevuje tvarová deformace (čepel listu se lžicovitě prohne). U napadených výhonků dochází ke zpomalení růstu. Na koncích větviček se často objevují listy nahloučené do téměř kulovitého útvaru, který připomíná miniaturní hlávku zelí.

Rady jak napadení tímto škůdcem omezit najdete v článku Mera zimostrázová, nenápadný škůdce buxusůPodobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď