Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Plošná likvidace pěťouru

Nepřihlášený uživatel - Bohumír

Otázka:

Prosím o radu jak na pěťour. Odpověď, která je na vašich stránkách, se mi zdá málo pravděpodobná, že se na ploše cca 300 m2 dostaví vbrzku úspěch. Jsem ochoten na zlikvidování použít i pesticidy. Prosím o sdělení jak a které použít, popřípadě kde zakoupit.

Odpověď:

Ve svém dotazu neuvádíte nic bližšího o současném a budoucím využití plochy, kde potřebujete pěťour likvidovat (záhony, sad, trávník, okrasná zahrada). Využití pesticidů (tj. herbicidů určených k hubení rostlin) v zahrádkách přináší celou řadu úskalí. Mezi nežádoucí důsledky jejich nadměrného nebo nesprávného používání patří hynutí včel, kontaminace povrchových vod či narušení ekosystému. Pro volbu pesticidu (pokud už je opravdu nutné jeho použití) je potřeba znát nejen CO chceme hubit, ale zároveň KDE (v jakém porostu).

Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora) je jednoletý pozdně jarní plevelný druh. Na zahrádkách můžete na jeho hubení použít např. přípravek Bofix, Starane 250 EC, Sencor 70 WG, které patří mezi selektivní herbicidy hubící dvouděložné (širokolisté) plevele, tedy nejen pěťour. V trávnících je možné použít také přípravek Travin, který obsahuje nejen hnojivo, ale také herbicidy, potlačující plevele. Jedním z úskalí úspěšného použití selektivních herbicidů je nutnost použití přesné dávky a rovnoměrná plošná aplikace.

Než se pro konkrétní typ přípravku rozhodnete, věnujte čas důkladnému seznámení nejen s návodem, ale také s příbalovým letákem. Tyto informace jsou snadno dostupné na internetu (stránky výrobců, prodejců). Nezapomeňte, že pro aplikaci herbicidů je třeba používat postřikovač, který není používán k aplikaci ostatních přípravků na ochranu rostlin nebo listových hnojiv, nejlépe s herbicidními tryskami. Významnou roli při úspěšné likvidaci plevelů hraje také růstové stadium rostliny v době zásahu.

S jistou nadsázkou se říká, že nejlepší herbicid je motyka. Zvažte všechna pro a proti. Třeba při opětovném čtení článku Pěťour – nenápadný nepřítel zjistíte, že by ve vašem případě místo prudkých jedů pomohlo využití zeleného hnojení (např. hořčice) či úprava poměru dusíku v půdě. Žádný pesticid vás totiž plevelů nezbaví jednou pro vždy, základem je dobrá kultivace pozemku. Pokud bude mít pěťour pro svůj vývoj i nadále ideální podmínky, dříve nebo později s ním budete bojovat znovu.

Související odkazy:
Pěťour - nenápadný nepřítel


Podobné příspěvky