Zeleninová zahrada

Jak správně pečovat o zeleninu a bylinky od zasazení až po sklizeň?

Přezimování majoránky

Otázka:

Může u nás majoránka přezimovat? Pokud ano, poraďte mi, jak mám postupovat.

Odpověď:

Majoránka zahradní (Majorana hortensis) patří k teplomilným rostlinám a v našich podmínkách se pěstuje jako jednoletá rostlina. Venku ji přes zimu ponechat nemůžete – snese krátkodobě pouze malý mráz. Navíc ji ve vlhkém prostředí napadají půdní houby. Majoránka je rostlina, která potřebuje suchou půdu a dostatek slunce. Než komplikované přezimování, bývá vhodnější majoránku dobře nasušit a používat ji v sušené podobě.

Pokud pěstujete majoránku v nádobě, můžete ji počátkem podzimu přemístit do chráněného prostoru s dostatkem světla. Po správném zastřižení obrazí, ale pro pěstování v další sezóně je vhodnější nový výsev. Zastřižení by nemělo být větší než 5 cm.

Někdy se v nabídce prodejců objevuje "vytrvalá majoránka". Takto bývá označováno oregáno - dobromysl (Origanum vulgare), které je otužilejším příbuzným majoránky zahradní. Obě rostliny mají podobnou vůni i podobné použití v kuchyni.

Související odkazy:
majoránka zahradní - pěstování


Podobné příspěvky

 • Kvetoucí pažitka

  Otázka:

  Mohu sklízet pažitku, i když už mi kvete? Alena

  » zobrazit odpověď

 • Máta ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Lenka Kučerová

  Otázka:

  Před šesti lety jsem vysadila mátu na okrasný záhon. Po pěti letech na jaře nevyrostla. Kořeny se mi zdály živé, ale nové rostlinky vykoukly sotva 2 mm nad povrch a dále nerostly. Na stejné místo jsem zasadila nové sazenice a letos je to to samé. Kde může být chyba? Je vůbec možné sázet mátu opakovaně na to samé místo? Vím, že mnoho rostlin to nemá rádo, ale zahrada je dost prostorově omezená. Záleží také na druhu máty? Jsme ve výšce 700 m n.m. a pro hodně zahradních rostlin je to už moc vysoko.

  » zobrazit odpověď

 • Co s kvetoucí rebarborou?

  Otázka:

  Každý rok mi na jaře vykvete rebarbora. Prý tím končí její plodnost. Je možné kvetení předejít? Nedělám chybu, že ji moc hnojím? Lucie

  » zobrazit odpověď

 • Existují brambory více odolné proti plžům?

  Otázka:

  Někde jsem zaslechl, že existují odrůdy brambor, které lépe odolávají plzákům. Můžete mi poradit, kde bych je sehnal? Rok co rok mi plzáci likvidují značnou část bramborové natě. Díky, Tomáš.

  » zobrazit odpověď