Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Kdy začít množit jahodník?

Otázka:

Rád bych namnožil jahodník. Z trsů vyrážejí šlahouny s dalšími rostlinami. Zajímalo by mne, kdy je vhodné začít s jejich množením a zda je možné použít všechny rostliny, které na šlahounech jsou. Děkuji Zdeněk.

Odpověď: Zdeňku, na přípravu nové sadby jahod je nejvhodnější čas po jejich sklizni. Ideální je, pokud víte, které keře nejvíce plodily. Z těch získáte nejlepší sazenice. Nejhodnější jsou rostliny uprostřed šlahounu. Vybírejte rostliny zdravé a dobře zakořeněné. Pokud chcete tvorbu kořenů podpořit, můžete pod sazenici podložit menší květináč. Vhodné je i přidržení (zaháčkování) šlahounu k zemině. Zakořeněné rostliny uřízněte ze šlahounu ostrým nožem a přesaďte. Nové sazenice se ujmou přibližně za týden. V tomto období je podle potřeby zalévejte a chraňte před slunečním žárem.


Podobné příspěvky

 • Péče o převislý jahodník

  Nepřihlášený uživatel - Jana Splídková

  Otázka:

  Poprvé jsem si pořídila převislé jahody, ale nevím co se stále rostoucími šlahouny. Musím je během léta nějak zkracovat nebo redukovat?

  » zobrazit odpověď

 • Mochyně peruánská

  Nepřihlášený uživatel - Olga Kádnerová

  Otázka: Tato mochyně, jak bylo uvedeno, je jednoletá bylina. Na záhonku, kde byla minulý rok se hojně rozmnožila, zřejmě z odpadlých plodů. Teď tvoří ony známé lampičky, ale ještě z zeleném stavu pukají a to by měla být známka zralosti. Nejsou ale chutné ani trochu. Je možné, že tímto způsobem vyrostlé alespoň nějaké dozrají? Nebo se marně těšíme, protože vloni byly moc dobré. Zřejmě zplaněly.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď