Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Mochyně peruánská

Nepřihlášený uživatel - Olga Kádnerová

Otázka: Tato mochyně, jak bylo uvedeno, je jednoletá bylina. Na záhonku, kde byla minulý rok se hojně rozmnožila, zřejmě z odpadlých plodů. Teď tvoří ony známé lampičky, ale ještě z zeleném stavu pukají a to by měla být známka zralosti. Nejsou ale chutné ani trochu. Je možné, že tímto způsobem vyrostlé alespoň nějaké dozrají? Nebo se marně těšíme, protože vloni byly moc dobré. Zřejmě zplaněly.
Odpověď:

Mochyním jsme se věnovali v článku Mochyně peruánská skrývá ovoce v papírové lucerně, kde je popsáno, jak by měl dobře vyzrálý plod mochyně peruánské vypadat. Zkuste nechat plody podle návodu v článku ještě dozrát, ať už na rostlině nebo v domácích podmínkách. 

Co se týče té rozdílné chuti oproti minulému roku, tak to je těžké posoudit. Hodně záleží na konkrétní odrůdě, kterou pěstujete. Pokud to byl F1 hybrid, pak získaná semena nikdy nebudou mít vlastnosti identické s rodičovskou rostlinou.Podobné příspěvky

 • Očkování nebo roubování?

  Nepřihlášený uživatel - Tereza Rudkova

  Otázka: Jaký je rozdíl mezi očkováním a roubováním?

  » zobrazit odpověď

 • Přezimování převislého jahodníku

  Nepřihlášený uživatel - Alena Kolková

  Otázka:

  Druhým rokem pěstuji převislé jahody. Oproti loňsku mají velmi dlouhé a bohaté převisy s plody. Co s převisy na zazimování? Odstranit a udělat z nich sazenice, nebo ponechat? Nevím, jak je v druhém případě chránit.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď