Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Ostružiník v prvním roce neplodí?

Nepřihlášený uživatel - Tereza Meravá

Otázka:

Mám dotaz ohledně zahradních ostružin. V naší oblasti se jim velice daří, má je na zahrádce skoro každý, a i my jsme museli při stavbě bohužel zlikvidovat krásný porost s vynikajícími plody. Vysadili jsme nové keře bez trnů ze zahradnictví, a to začátkem května. Nádherně se rozrůstají, ale nemají ani jeden květ, na rozdíl od sousedčiných původních trnitých, které jsou obsypány. Nebudou tedy mít žádné plody. Je to v prvním roce běžné, nebo jsme udělali nějakou chybu? A jaký střih a péči a kdy bude potřebovat ostružiník nadále, abychom se sklizně dočkali už příští rok?

Odpověď:

Vypadá to, že chybu jste neudělali. Naopak jste zvolili vhodné období pro výsadbu ostružiníku tak, aby mohl do zimy dobře zakořenit. Mladé sazenice mají prutovité bylinné výhony, které do podzimu zdřevnatí. Teprve v příštím roce se na nich vytvoří plodný obrost a vy se budete moci těšit na první plody. První větší sklizeň poskytují ostružiníky obvykle 3. rokem po výsadbě.

Ostružiník plodí na jednoletých výhonech, tedy na těch které narostly v předchozím roce. Je potřeba dodat, že kromě odrůd jednou plodících existují ještě odrůdy dvakrát plodící (remontantní). Ty plodí poprvé na podzim a podruhé v červnu následujícího roku. Který druh máte by mělo být zjistitelné podle názvu.

Kdy a jak ostružiník řezat se dočtete v článku Vhodný řez ostružiníku zlepší úrodu

Související odkazy:
řez ostružiníku


Podobné příspěvkyKam dál?

 • Angrešt - plody na keři

  Angrešt se výborně hodí do malých zahrad

  , 0 komentářů

  Dá se pěstovat v polostínu. Snese chladnější oblasti. Netrpí na jarní mrazíky. A především se hodí do malých zahrad, jedlých předzahrádek a vůbec míst, kde počítáte každý centimetr. Přečtěte si o tom, jak tohle zdravé a na vitamíny bohaté ovoce pěstovat.

 • Pěstování maliníku

  Pěstování maliníků od A do Z

  , 0 komentářů

  Pořádná sklizeň. Spousta vitamínů. A minimální péče. Tak by se dalo shrnout pěstování maliníku. Narozdíl od řady bobulovin nepotřebuje tohle vděčné drobné ovoce náročnou přípravu stanoviště nebo věčné opečovávání. Stačí se o keře základně postarat a vaši péči vám bohatě vrátí při sklizni.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK