Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Meruňky ve vyšších polohách?

Nepřihlášený uživatel - Petr

Otázka:

Je možno pěstovat meruňky a broskve v předhůří Šumavy ve výšce 620 m n.m.? Ze severovýchodu je stanoviště chráněno vysokou skálou, z boku chalupami, na jihozápad otevřené. Nebo co dalšího tam lze pěstovat pod skálou?

Odpověď:

Vámi zmiňovaná lokalita je již za hranicí obvyklého pěstování těchto druhů ovoce. Velké nebezpečí představuje časné kvetení (meruňky kvetou dříve než broskve), respektive možnost poškození pozdními jarními mrazy.

V zahrádkách můžeme pěstovat meruňky i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem 7 °C a do nadmořské výšky 400–450 m se srážkami okolo 700 mm. Příklad vhodných odrůd jsme zmiňovali v jednom z předchozích dotazů

Nezanedbatelnou roli pro úspěšné pěstování hraje také volba podnože. Do okrajových oblastí se doporučuje vysazovat meruňkové stromky na slivoňových podnožích, roubovaných v korunce. Takové výpěstky tolik netrpí namrzáním kmínku, ale obtížněji se shánějí.

Při hledání vhodného druhu ovoce je ideální najít prodejce, který má s pěstováním konkrétních odrůd v daném regionu zkušenosti. Hodně napoví zkušenosti starousedlíků, kteří většinou mají vyzkoušeno, co v daném regionu dobře prospívá.Podobné příspěvky

 • Broskev neplodí

  Nepřihlášený uživatel - Jaroslav

  Otázka: Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.

  » zobrazit odpověď

 • Řez rakytníku

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Špička

  Otázka: Kdy mohu uřezat přesahující větve rakytníku od souseda? Povolení mám, ale nerad bych se dopustil zbytečné chyby....děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď