Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Očkování nebo roubování?

Nepřihlášený uživatel - Tereza Rudkova

Otázka: Jaký je rozdíl mezi očkováním a roubováním?
Odpověď:

V obou případech se jedná o způsob vegetativního rozmnožování, které je ovlivněno člověkem. Očkování i roubování označujeme termínem štěpování. V obou případech se jedná o transplantaci, tedy přenos určité části rostliny na jinou, přičemž obě srostou.

Rozdílů mezi očkováním a roubováním je celá řada. Ten nejvýraznější je velikost transplantovaného materiálu. V případě očkování naštěpujeme na podnož pouze menší vyříznutý štítek kůry i dřeva s očkem. Při roubování na podnož naroubujeme roub, která má dva až tři pupeny. Při očkování nemusíme uchovávat rouby, ani používat štěpařský vosk. Navíc poranění podnože je malé a tak se rána lépe zaceluje.

Existuje celá řada způsobů (technik) očkování a roubování. Jejich volba záleží vždy na rostlině (druhu, stáří). Například u broskvoní a meruněk se používá očkování.

Související odkazy:
nože na roubování a očkování


Podobné příspěvky

 • Mochyně peruánská

  Nepřihlášený uživatel - Olga Kádnerová

  Otázka: Tato mochyně, jak bylo uvedeno, je jednoletá bylina. Na záhonku, kde byla minulý rok se hojně rozmnožila, zřejmě z odpadlých plodů. Teď tvoří ony známé lampičky, ale ještě z zeleném stavu pukají a to by měla být známka zralosti. Nejsou ale chutné ani trochu. Je možné, že tímto způsobem vyrostlé alespoň nějaké dozrají? Nebo se marně těšíme, protože vloni byly moc dobré. Zřejmě zplaněly.

  » zobrazit odpověď

 • Kdy roubovat třešeň?

  Otázka: Kdy je nejvhodnější čas pro roubování třešní?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď