Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Odstranění slupky z vlašských ořechů

Nepřihlášený uživatel - Antonín Jurákov

Otázka:

Někdy vítr shodí i ořechy, kterým ještě nepuká slupka. Potřeboval bych poradit, jak nejlépe postupovat s jejím odstraněním z vlašských ořechů. Okrajování nožem je pracné, nedokonalé a navíc značně barví ruce.

Odpověď:

Ořechy, které zůstaly obalené ve slupce, které se též říká rubina, nebývají většinou zcela zralé. Jak píšete, někdy je shodí vítr, jindy je získáme klácením. Bohužel, žádná dobře použitelná rada na snadné odstranění rubiny neexistuje. Na internetu za občas objevují „zaručené“ recepty, ale v praxi nejsou příliš použitelné.

Barvivo slupek z vlašských ořechů je opravdu velmi intenzivní. Někdo doporučuje pracovat v rukavicích. To nemusí být vždy úplně příjemné. Jiným se osvědčilo důkladné promazání rukou krémem, pak se barva méně chytá. Nicméně úplně "čistá" práce loupání ořechových slupek opravdu není.Podobné příspěvky

 • Kdy sklízet vlašské ořechy?

  Otázka: Podle čeho poznám, že je nejvhodnější čas na sklizeň vlaškých ořechů?

  » zobrazit odpověď

 • Ošetření starého ořešáku

  Otázka: Na zahradě máme starý ořešák a byli bychom rádi, kdyby nám vydržel co nejdéle. Nevíme však, zda není nějak poškozen, případně zda by nebylo vhodné jej nějak ošetřit řezem. Poradíte nám jak nejlépe postupovat?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď