Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Předčasný opad švestek

Nepřihlášený uživatel - Jaroslav Šimeček

Otázka: Na konci července švestky dosáhly poloviční velikosti, zmodraly a postupně opadávají. Co s tím?
Odpověď:

Neuvádíte, v které části republiky švestky pěstujete, respektive v jakém místě (nadmořská výška, orientace lokality). Ideální podmínky pro pěstování slivoní jsou v teplejších polohách (do 350 m n. m.). Pro pěstování švestek se hodí jihozápadní a západní svahy, nikoli jižní stráně.

Dále švestkám vyhovuje hluboká a úrodná půda s dostatkem vláhy. Právě nedostatek vláhy, který je pro letošní léto velmi charakteristický, se může projevit opadem nezralých plodů. V případě delšího sucha pomůže občasná, ale o to důkladnější, závlaha.Podobné příspěvky

 • Mirabelka málo plodí

  Jelena Uhlířová

  Otázka:

  Mirabelka kvete, ale má tak 3 až 5 plodů. Při koupi byla označena jako samosprašná. Myslím si, že to byl pouze prodejní trik. Nebo může být příčina jiná?

  » zobrazit odpověď

 • Meruňky ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Petr

  Otázka:

  Je možno pěstovat meruňky a broskve v předhůří Šumavy ve výšce 620 m n.m.? Ze severovýchodu je stanoviště chráněno vysokou skálou, z boku chalupami, na jihozápad otevřené. Nebo co dalšího tam lze pěstovat pod skálou?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď