Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Ošetření starého ořešáku

Otázka: Na zahradě máme starý ořešák a byli bychom rádi, kdyby nám vydržel co nejdéle. Nevíme však, zda není nějak poškozen, případně zda by nebylo vhodné jej nějak ošetřit řezem. Poradíte nám jak nejlépe postupovat?
Odpověď:

Ořešáky patří mezi dlouhověké dřeviny. Plodit mohou i 45 let. Pro ořešáky se jako nejvhodnější jeví jarní řez. Jako přesný termín záleží na nadmořské výšce a poloze pozemku. Jako nejlepší období pro řez ořešáků je čas, kdy se začne strom zelenat novými přírůstky o délce 10 – 15 cm, obvykle duben - květen. Jedině při provedení řezu v období růstové aktivity a následném pečlivém ošetření řezných ran je možné předejít vzniku špatně se hojících ran. 

V případě letitých stromů jejich stav posoudí nejlépe specialista. Jedině on dokáže doporučit a realizovat vhodné ošetření. Touto činností se zabývají arboristé, tedy odborníci v péči o dřeviny rostoucí mimo les. Ideální je, pokud mají zkušenosti i s péčí o ovocné stromy, neboť ořešák řadíme mezi skořápkoviny. Při výběru specialisty se informujte o tom, zda má pro danou práci příslušný certifikát. Nevhodný zásah do letitého stromu by mohl znamenat jeho definitivní konec.Podobné příspěvky

 • Řez rakytníku

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Špička

  Otázka: Kdy mohu uřezat přesahující větve rakytníku od souseda? Povolení mám, ale nerad bych se dopustil zbytečné chyby....děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Řez kanadských borůvek

  Otázka:

  Na zahradě pěstujeme 12 let zahradní borůvky, ale málo rostou a plodí. Je potřeba je prořezávat? Pokud ano, poraďte, kdy je takový zásah nejvhodnější a jak moc je ostříhat.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď