Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Líčidlo jedlé nebo jedovaté?

Otázka: Na zahradě nám sama od sebe vyrostla zvláštní rostlina. Po několika letech začala kvést a mít plody. V době zralosti mají tmavou barvu a velikostí připomínají ostružiny. Někdo mi říkal, že se to jmenuje líčidlo. Jenže prý jeden druh je jedlý a jiný zas jedovatý. Je něco, podle čeho bezpečně poznám to jedlé líčidlo?
Odpověď:

Nevím, odkud přesně jste. Zvlášť na jižní Moravě, speciálně v okolí Brna, se v posledních letech líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) šíří. Šíření mívají na svědomí ptáci, kterým chutnají plody této rostliny. Šťáva z líčidla jedlého se používala k přibarvování šťáv nebo džemů. Líčidlo, které obsahuje více jedovatých látek (především saponinů), se jmenuje líčidlo americké (Phytolacca americana).

A ještě rada, jak nejlépe poznáte konkrétní druh líčidla. Líčidlo jedlé má květenství i hrozen vzpřímený. Jeho souplodí se skládá z osmi srostlých peckoviček (plod vypadá jako více rýhovaný). Oproti tomu líčidlo americké má květenství i hrozen převislý. Jeho souplodí tvoří deset peckoviček a plod připomíná spíše hladkou bobuli. 


 Podobné příspěvky