Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Výhony třešně v trávníku

Otázka: V trávníku poblíž třešně se začaly množit plané výhony. Nevím, jestli to nemohly způsobit děti pliváním pecek po zahradě. Třešeň už je starší, dosud s ní nebyly žádné problémy. Děkuji, Martin.
Odpověď:

Martine, větší pravděpodobnost než že by to byly mladé stromky z vyklíčených pecek je, že jsou to výmladky z kořenů. Kořeny stromů bývají širší než jeho koruna. Jev, který popisujete se označuje podrůstání (podnože, na které se třešně roubují bývají k podrůstání různě náchylné). Podrůstání je zvlášť časté u slivoní, ale může se objevit i u některých starších třešní. 

Nejlépe, když se pokusíte podrost odstranit dřív, než budou výhonky dřevnaté. Ideální by bylo výhonky vytrhnout. Záleží však na tom, z jaké rostou hloubky. V dalších letech je vhodné podrůstání sledovat a snažit se těchto podrostů zbavit co nejdříve. Podobné příspěvky

 • Mirabelka málo plodí

  Jelena Uhlířová

  Otázka:

  Mirabelka kvete, ale má tak 3 až 5 plodů. Při koupi byla označena jako samosprašná. Myslím si, že to byl pouze prodejní trik. Nebo může být příčina jiná?

  » zobrazit odpověď

 • Meruňky ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Petr

  Otázka:

  Je možno pěstovat meruňky a broskve v předhůří Šumavy ve výšce 620 m n.m.? Ze severovýchodu je stanoviště chráněno vysokou skálou, z boku chalupami, na jihozápad otevřené. Nebo co dalšího tam lze pěstovat pod skálou?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď