Půda a hnojení

Téma zahrnující činnosti od správného kompostování přes kypření půdy až po možnosti vhodného hnojení.

Hnojník nasetý - likvidace

Nepřihlášený uživatel - Anna Vacková

Otázka: Jak zlikvidovat tuto houbu ze záhonu? Mám jich milióny v záhonech kde je mulčovací kůra. Děkuji Anna
Odpověď:

Dobrý den, hnojník nasetý (Coprinellus disseminatus) je velmi rozšířená houba, prakticky všudypřítomná. Jelikož se množí výtrusy, které létají na obrovské vzdálenosti, možnost nákazy je vysoká a těžko předvídatelná.

Zasáhnout je vždy lepší hned při prvním výskytu houby, protože boj proti ní není vůbec jednoduchý. Hnojník si často můžeme zanést na záhony i  s různými substráty jako je rašelina nebo právě mulčovací kůra. Navíc u nás v posledních týdnech panovalo celkem teplejší a vlhké počasí, pro houby přímo ideální.

Ve Vašem případě je dost možná nákaza z mulčovací kůry, bylo by dobré provést tedy opatření buď formou jejího odstranění, příp. pomocí speciálních fungicidních postřiků. Dále můžeme doporučit odstraňovat ze zahrady listí, příp. zbytky větví a dalších organických zbytků, které také vytvářejí podmínky pro rychlejší množení hub. Jako prevenci se doporučuje provádět i dezinfekci kompostů, příp. měnit jejich stanoviště, častější sečení trávy, při sadbě rostlin zachovávat dostatečné rozestupy, a také zálivky provádět podmokem - nikoliv přes listy.  Podobné příspěvky

 • Mulč z vrby

  Josef Červený

  Otázka: Můj dotaz se týká mulče z vrby. Dá se tato použít stejně jako z jiných listnatých stromů? Ostatní mulč sypeme např k malinám nebo ke stromkům. Děkuji Červený

  » zobrazit odpověď

 • Mulčovací kůra a plevel

  Nepřihlášený uživatel - Denča

  Otázka:

  Loni jsem na zahrádce použila mulčovací kůru. Bohužel úplně nezabránila prorůstání plevele. Poradíte mi, jak často je třeba ji obměňovat a jak zvýšit účinek proti plevelům?

  » zobrazit odpověď

 • Bylinky - hnojit nebo raději ne?

  Otázka:

  Slyšela jsem, že bylinky se hnojit nemají. Kamarádka mi ale tvrdí, že existuje nějaké speciální hnojivo, kterým se hnojit mohou. Trochu se toho bojím, přece jenprůběžně otrhávám lístky a přidávám do salátů a dalších jídel. Předem děkuji za radu, Andrea.

  » zobrazit odpověď

 • Hnojivo univerzální nebo speciální?

  Otázka:

  Chtěl jsem si koupit kapalné hnojivo, ale váhám, zda zvolit univerzální a nebo speciální. Tomáš

  » zobrazit odpověď