Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Zasychání japonské vrby

Otázka: Začátkem dubna jsem ostříhal japonskou vrbu, ale ještě ani koncem dubna nevyrašila. Pak se občas nějaký lístek objevil, ale brzy zaschnul. Přemýšlím, jestli v zimě nevymrzla. Doufám, že stromek ještě půjde zachránit. Děkuji, Petr.
Odpověď:

Petře, japonská vrba (Salix integra 'Hakuro Nishiki') patří k dřevinám, které by v našich podmínkách měly bez potíží přezimovat (uvádí se u ní mrazuvzdornost do -34°C).

Mnohem častější problém než vymrznutí bývá způsoben nedostatkem vláhy. Dostatek vláhy je u japonské vrby potřeba hlídat celoročně. Pokud neroste přímo v prostředí podobném tomu přírodnímu (tedy v okolí vodních nádrží či jiných vlhkých ploch), pak se doporučuje ji nejméně 1x týdně důkladně zalít. Důkladná zálivka prospívá rozvoji kořenového systému. Pokud se zalévá sice častěji, ale málo, voda se nedostane do dostatečné hloubky a dochází k rozvoji kořenů těsně pod povrchem zeminy. Držíme palce, ať se vám záchrana podaří.

Související odkazy:
Představujeme japonskou vrbu


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?