Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Řez ibišku na kmínku

Nepřihlášený uživatel - Helena Jelínková

Otázka:

Koupila jsem v obchodě ibišek v květináči. Má vysoký kmínek a korunku s drobnými listy. Květy jsou krásné velké. Na zimu jej sklízím do chladné místnosti, kde vždy shodí všechny listy. Jak stromeček na jaře správně stříhat?

Odpověď:

Z vašeho dotazu není zcela patrné, jakou rostlinu pěstujete. Proto bude obtížné zvolit správnou odpověď. Pro pořádek uvedeme, jaké ibišky se u nás pěstují.

V květináči na kmínku se nejčastěji prodává ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který můžeme na chráněných místech ve většině částí republiky pěstovat jako venkovní rostlinu, v nejteplejších oblastech se z něj pěstují i živé ploty. Tyto ibišky na podzim opadají a obrážejí až poměrně pozdě na jaře.

Dalším oblíbeným ibiškem je ibišek čínský (Hibiscus rosa–sinensis), který se u nás pěstuje jako pokojová rostlina s možností letnění. Tomu listy za normálních podmínek neopadávají.

Nejméně rozšířený je ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos), který někdy bývá označován jako americký ibišek či venkovní ibišek. Na rozdíl od předchozích jmenovaných ibišků je tento ibišek bylina, které nadzemní část na podzim odumírá a teprve pozdě na jaře opět vyraší. U toho se doporučuje zimní ochrana a tedy spíše pěstování v nádobě. Květy ibišků bahenních patří k největším, mohou mít průměr až 20 cm!

Z vašeho popisu se domníváme, že pěstujete ibišek syrský naroubovaný na kmínku. Pokud je to opravdu on (na internetu se můžete podívat na jednotlivé druhy ibišků a podle tvaru listů a květů se ujistit, který je ten váš), pak jej můžete zastřihnout v době před rašením. Stačí, když jednotlivé výhony zkrátíte maximálně o 1/3, použít můžete také hlubší zpětný řez a nechat vždy jen několik oček na každém výhonu. Ibišek syrský kvete na výhonek, které vyrostou letos, řezem se tedy o květy nepřipravíte. Ale nic vážného se nestane ani když jej ponecháte v podobě, do jaké narostl, popřípadě vystřihnete větve, které korunku nějakým způsobem narušují. Vždy při řezu dbejte na to, aby očko, nad kterým vedete řez, směřovalo z korunky ven. Jinak by docházelo ke zbytečnému zahušťování keře. Více informací o řezu ibišků syrských v článku Venkovní ibišek řezat nemusíte.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď