Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Proč nekvete amarylis?

Otázka: Od loňského roku pěstuji amarylku. Loni vykvetla nádherně, ale letos květy vyhlížím marně. Pravidelně ji zalévám, tak nevím, v čem může být problém.
Odpověď:

Hvězdník či zornice (Hippeastrum hybridum), lidově nazývaný amarylka, pochází z Jižní Ameriky z oblastí s výrazným obdobím sucha. Proto jednou z důležitých podmínek pro další kvetení je dodržení klidového režimu. Po odkvětu uřízneme stvol a zaléváme pouze mírně. V září přestaneme zalévat zcela. Zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Cibuli uložíme do suché místnosti s teplotou 10 - 15 °C a ponecháme nejméně dva měsíce v klidu. Teprve pak můžeme cibuli opět přenést do teplejšího prostředí. Se zálivkou začneme až ve chvíli, kdy začne rašit květní stvol.

Neméně důležité je pravidelné přihnojování v době vegetace, protože jedině tak si rostlina vytvoří dostatečné množství zásobních látek.Podobné příspěvky

 • Opadávání listů kamélie

  Nepřihlášený uživatel - Jana Zerzová

  Otázka: Na kamélii mi opadávají listy a začínají i květy (poupata). Když jsem ji koupila, tak byla pěkně olistěná, kvetla. Nyní jsem ji dala do chladnější místnosti a pravidelně zalévám (dbám, aby nevyschly kořeny). Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď