Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Jinan ze semen

Otázka: Je možné vypěstovat jinan ze semen?
Odpověď: Možné to je, ale pro výsadbu do zahrady to není to příliš snadné ani praktické. Vypěstování jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) ze semen je poměrně zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Jinany rostou většinou pomalu, průměrné roční přírůstky nepřesahují 30 cm. Velmi riskantní je skutečnost, že při tomto způsobu pěstování nebudete mít mnoho let jistotu, zda pěstujete samčí nebo samičí rostlinu. Pohlavní dospělosti jinany dosahují teprve kolem 35. roku svého věku. Teprve pak můžete zjistit, že pěstujete samičí rostlinu. Pěstování samičích rostlin bývá v blízkosti obytných prostor velmi problematické vzhledem k zápachu, který kolem sebe šíří dužnina obalující semena.


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď