Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Mochna křovitá – řez

Otázka: Kdy je nevhodnější čas pro řez mochny křovité a jak moc ji mám řezat?
Odpověď: Mochna křovitá (Potentilla fruticosa) kvete od května do srpna. Řez je nejvhodnější provádět před rašením v předjaří (březen). V této době nejstarší větve odstraňte až u země a vyřežte špatné dřevo. Po odkvětu zkraťte odkvetlé výhony – tím podpoříte opakované kvetení. Žlutě kvetoucí kultivary rostou bujněji a proto je vhodný i silnější řez. Naopak bíle a červeně kvetoucí kultivyry rostou slaběji a stříhat příliš nepotřebují. Zmlazovací řez je vhodné provádět jednou za tři roky. Ideální, když jej rozdělíte a zmlazovat budete postupně. Tak bude mít rostlina dostatek sil na regeneraci. Vhodně provedený řez zaručí nejen větší množství květů, ale i jejich větší velikost.


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď