Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Klíčivost travního semene

Otázka: Zdědili jsme malou zahrádku v zahrádkářské kolonii. Našli jsme i zásoby semen, ale jsou nejméně dva roky stará. Je nám líto je vyhodit, ale nevíme, jestli je možné je ještě použít. Hlavně by se nám hodilo travní semeno.
Odpověď: Bohužel, právě travní semeno patří k těm, která ztrácejí klíčivost nejrychleji - už po dvou letech. Můžete si udělat zkoušku klíčivosti - na vlhký písek či savý papír rozložte odpočítaný vzorek semen. Nejčastěji se pro podobný účel používá 25, 50 nebo 100 semen. Semena udržujte při 18 – 21 °C a stálé vlhkosti asi 14 dnů. Vlhkost vám pomůže udržet např. sklo nebo igelitový (mikrotenový) sáček. Pak spočítejte vzešlá semena. Ze vzorku 25 semen by jich mělo vyklíčit 20, z 50 pak 40 a ze 100 pak 80. Pokud by byla klíčivost nižší než uvedených 80%, pak už osivo není příliš vhodné k použití


Podobné příspěvky

 • Nový trávník – příprava pozemku

  Nepřihlášený uživatel - Ivana

  Otázka:

  Chtěli bychom si upravit stávající zahradu a založit nový trávník. Nevím, zda stačí zahradu srovnat a rozhrnout hlínu, nebo zahradu zrýt, odstranit drny, přejet rotavátorem a pak teprve sít. Já se přikláním k druhé možnosti, ale známí mi tvrdí, že stačí rozhrnout hlínu a stará tráva neproroste. Můžete mi poradit, jak správně postupovat?

  » zobrazit odpověď

 • Zakládání trávníku v prosinci

  Nepřihlášený uživatel - Olga Jílková

  Otázka:

  Je možné vysít travní semeno počátkem prosince? Denní teplota se pohybuje kolem +5 oC, noční klesá mírně pod nulu. Lokalita se nachází v oblasti Kralického Sněžníku - 700 m n m.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď