Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Řez plaménku

Otázka: Poradíte mi, kdy a jak moc mám ostříhat plamének?
Odpověď:

Plamének (Clematis) je velmi široký rod s množstvím druhů a kultivarů. Protože neuvádíte jaký druh plaménku pěstujete, nemůžeme v tomto případě doporučit konkrétní způsob řezu. Doba a způsob řezu se určuje podle toho, do které skupiny plamének patří.

1. skupinu tvoří plaménky kvetoucí na jaře. Patří sem většina botanických druhů, které kvetou od května na krátkých letorostech vyrůstajících ze starého dřeva. Řez není u této skupiny nutný. Pokud bychom se rozhodli řezat, tak pouze v době krátce po odkvětu.

2. skupinu tvoří velkokvěté plaménky kvetoucí začátkem léta. Květy vytvářejí na loňských výhonech v květnu a v červnu, podruhé kvetou v srpnu a září. Před rašením odstraníme pouze slabé a odumřelé výhony. Řez provádíme slabý, přibližně 150 cm nad zemí od listopadu do března.

3. skupinu tvoří velkokvěté plaménky kvetoucí v létě. Tyto rostliny každoročně silně zastřihneme. U mladších rostlin zkrátíme výhony na 20 – 40 cm nad zemí, starším ponecháme o něco vyšší výhony (30 – 50 cm). Vhodný čas pro řez je od listopadu do začátku března. Nejvhodnějším obdobím je čas, kdy začnou vyrážet pupeny.Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné ještě zachránit velký oleandr v nádobě, který jsem bohužel musela nechat venku na terase. Květináč byl obalen bublinkovou fólií a rostlina textilním potahem. Bohužel se zdá, že jsou listy uschlé, buď mrazem nebo nedostatečnou zálivkou. Zalévala jsem tak jednou za tři týdny. Mohu se pokusit oleandr ještě nějak zachránit nebo ho mám vyhodit? Moc děkuji za odpověď Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď