Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Kdy řezat květy chryzantém?

Otázka: Kdy nejlépe řezat chryzantémy do vázy? Potřebují ve váze nějakou zvláštní péči?
Odpověď:

Vhodný čas je tehdy, když květní úbory dosáhnou dvou třetin konečné velikosti. Mohou být polorozvité i zcela rozvité. Chryzantémy (Chrysanthemum) patří ke květinám, které ve váze vydrží mimořádně dlouho. Životnost květů zvýšíte vhodným umístěním vázy: neměla by stát na slunci, u ústředního topení či v průvanu.

Příjem vody u sklizených květů se zhoršuje spodními zdřevnatělými částmi květních stonků – proto je vhodné tyto části odříznout. Před vložením chryzantém do vázy odstraňte ze stonků spodní listy tam, kde by byly ponořeny ve vodě. Květy ve váze vydrží dva až tři týdny, v chladnější místnosti i déle. Životnost květů prodloužíte také použitím některého z přípravků pro ochranu řezaných květin.

Související odkazy:
Prodlužte život řezaným květům


Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru a řez

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď