Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Likvidace řasy

Tonda

Otázka: Dobrý den, v rybníčku se nám objevila řasa, pevné dlouhé chuchvalce a dost rychle se rozrůstá, přestože voda je hodně studená. Můžete mi prosím poradit, jak se jí zbavit? Nechtěl bych použít chemii, spíš nějaký přirozený přírodní postup. Děkuji Tonda
Odpověď: Dobrý den, Tondo. Ve svém dotazu neuvádíte, jak je váš "rybníček" přibližně veliký. V současné době je na trhu nabídka biologických, netoxických přípravků, které mohou pomoci vaši situaci řešit. Pro zahradní jezírka je to například Algenkiller Protect (balení 150 g max. na  10 000 litrů). Důležitým činitelem pro rozklad řas je kyslík. Proto je nutné - pokud máte v rybníčku ryby - postarat se o dostatečné množství kyslíku.

Pro biologickou rovnováhu ve větších vodních plochách je určený enzymatický přípravek PTP PLUS. Jeho aplikace je velmi snadná - sype se přímo na vodní hladinu na několik míst. Teplotní rozmezí jeho účinnosti je 5 - 35°C (rozmezí pH je 5 - 10). Přípravek je vhodný pro koupací biotopy a nebezpečí nehrozí ani živočichům. Jen počítejte s tím, že neexistuje "zázračné" opatření, ale že je důležité věnovat kvalitě vody v rybníčku péči dlouhodobě. Efekt v podobě biologické rovnováhy by se v případě používání přípravku PTP PLUS měl dostavit po 4 - 6 týdnech dávkování.


Podobné příspěvky

 • Podle čeho vybírat lekníny

  Otázka: Poradíte nám, na co si máme dát pozor při nákupu leknínů? Děkujeme, Kratochvílovi.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď

 • Hodí se liliovník tulipánokvětý do běžné zahrady?

  Otázka: V parku mne nedávno zaujal svými nádhernými květy liliovník tulipánokvětý. Květy mají podobu kalichu otočeného vzhůru a jsou vysoké několik centimetrů. Objevuje se na nich zelená, oranžová a žlutá barva. I listy toho stromu jsou takové zvláštní, jakoby useknuté. Strom byl však hodně vysoký a tak nevím, zda by bylo možné jej pěstovat v běžné zahradě. Díky, Petr. 

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak si zařídit malý balkon

  Praktické a nevšední inspirace, jak si zařídit malý balkon

  , 0 komentářů

  Ach, balkon. Splněný sen o životě ve městě s propojením na kousek přírody. Většina bytů má však poměrně malé balkony. Jak si zařídit malý balkon? To je vzrušující výzva pro funkčnost balkonového nábytku i estetický dojem dekorací. Nechte se inspirovat a efektivně využijte každý kousek malého prostoru.

 • Jak pečovat o novou zahradu

  Jak pečovat o novou zahradu?

  , 0 komentářů

  Péče o každou zahradu, pokud má vypadat k světu, vyžaduje čas a úsilí. Pokud však budete postupovat systematicky a budete myslet na náročnost údržby už od návrhu zahrady, zvládnete to sami bez pomoci zahradnické firmy. Práce na zahradě vás navíc dokáže uklidnit, stejně jako pocit z dobře odvedené práce, která bude vidět pokaždé, když si na zahradu zajdete odpočinout.