Diskuze na téma: Nevzhledné plody jablek

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Miroslav Kintr , Vloženo: 01.9. 2020 17:12
Dobrý den. Mimořádná úroda je letos pokažena nevzhlednými skvrnami na povrchu plodů u jabloní TOPAZ. Začalo to černými tečkami, které teď tvoří hnědé fleky ( pouze ve slupce). Prosím o radu o co se jedná a jak tomu v budoucnu předcházet.
Děkuji. M.Kintr

Autor: Evžen D. , Vloženo: 02.9. 2020 13:05
Dobrý den, bude to zřejmě strupovitost, je to častá choroba jablek (houba). V pozdějším stadiu se skvrny zvětšují a plody i praskají. Je potřeba důsledně odstraňovat a bezpečně likvidovat všechno opadané listí pod napadeným stromem. Preventivně snad pomáhá ošetřovat strom fungicidy před očekávaným deštěm (postřik musí dobře zaschnout), ale před sklizní už je to pozdě. Nejlepší prevencí do budoucna je výběr rezistentních odrůd vůči strupovitosti už před výsadbou, což myslím by Vaše odrůda Topaz měla být. Zřejmě se letošní vlhké počasí podepisuje i na odolných druzích..
Autor: Miroslav Kintr, Vloženo: 03.9. 2020 14:00
Děkuji za reakci, ale domnívám se, že se o strupovitost nejedná. Topas by měl být jednak rezistentní a jednak skvrny nemají tak ostře ohraničené okraje a ani nepraskají. Také jejich počátek v černých tečkách je neobvyklý. Přitom ne pod všemi tečkami se objeví skvrny
M.K.
Autor: Evžen , Vloženo: 09.9. 2020 14:21
A co nedostatek vápníku, nejsou jablka chuťově trochu nahořklá?
Autor: Miroslav Urbánek, Vloženo: 11.6. 2022 18:19
Ano, z vlastní zkušenosti mohu říci ,že je to projev nedostatku vápníku. Několik let mně taky fleky a následné hnití ve sklepě trápilo. Nyní stříkám na list Wuxalem dle návodu a problém je pryč.
Autor: Karel V. , Vloženo: 08.9. 2020 00:23
Dobrý den. Mám mladou jablůňku cca 7 let (Red Topaz). Už loni vypadala jablíčka podobně. Může mi někdo poradit o co se jedná a co se proti tomu dá dělat? Moc děkuji.
Autor: Evžen , Vloženo: 09.9. 2020 16:05
Dobrý den, domnívám se, že i ve Vašem případě budou stromu chybět živiny. Zřejmě by to chtělo jabloň koncem jara začít průběžně přihnojovat, ale vyhnul bych se kyselým substrátům.
Autor: Karel V. , Vloženo: 09.9. 2020 21:45
Dobrý den. Děkuji Vám za radu. Mohl byste mi nějaký přípravek doporučit? Nebo by byl lepší třeba koňský hnůj?
Autor: Pavel , Vloženo: 10.9. 2020 15:19
Dobrý den, bude záležet i na složení půdy, zda je kyselejší nebo spíš naopak. Koňský hnůj by měl obsahovat všechny důležité živiny, ale u vás by bylo zřejmě vhodnější hnojivo se zvýšeným obsahem vápníku (konkrétně by Vám měli poradit s výběrem i četností aplikace v zahradnických centrech). Také by bylo, podle mého názoru, dobré strom pravidelně prořezávat, aby se udrželo pokud možno rovnoměrné nasazování plodů.
Autor: Karel V. , Vloženo: 12.9. 2020 00:20
Dobrý den. Zahradu mám na Vysočině, stromky jsem sázel zároveň před 7 nebo 8 roky. Letos poprvé se urodily jedlé kaštany a rovněž poprvé mám i krásnou úrodu japonské hrušně nashi. Třešeň roste krásně, ale úroda nic moc. Jen ta jabloň ... jablíček dost, ale už druhý rok špatné (prořezávám).
Děkuji za radu laikovi, určitě se podle ní zařídím.