Diskuze na téma: Meruňka do vyšších poloh

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 14.1. 2016 00:00
Jaký druh meruňky se hodí do vyšších poloh?

Autor: Jitka Krčová , Vloženo: 14.1. 2016 09:07
V nabídce meruněk se objevují odrůdy, které vykazují vyšší odolnost proti mrazu, například Ledana, Lerosa, Lebela, Harogem. U některých odrůd je uvedena vysoká odolnost proti mrazu ve dřevě, v pupenech i v květech (např. Harogem). Neuvádíte, jak vysokou polohu máte na mysli. Zvýšenou odolnost proti mrazu vykazují ještě i tyto odrůdy: Kompakta, Goldrisch, Velita a Minaret.
Nezanedbatelnou roli pro úspěšné pěstování hraje také volba podnože. Do okrajových oblastí se doporučuje vysazovat meruňkové stromky na slivoňových podnožích, roubovaných v korunce. Takové výpěstky tolik netrpí namrzáním kmínku, ale obtížněji se shánějí. Při nákupu je ideální najít prodejce, který má s pěstováním tohoto ovoce v daném regionu zkušenosti.
V zahrádkách můžeme pěstovat meruňky i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem 7 °C a do nadmořské výšky 400–450 m se srážkami okolo 700 mm. Důležité je zvolit vhodné stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu, tedy takové, kde teploty méně kolísají. Nevhodná jsou větrná stanoviště a mrazové kotliny.