Diskuze na téma: Hnojení staré třešně

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 01.9. 2016 00:00
V polovině srpna jsem nechala prořezat starou třešeň. Mohu ji teď na podzim pohnojit a jaké hnojivo použít?

Autor: Věra Roháčová , Vloženo: 13.9. 2016 10:38
Neuvádíte, zda jse v minulých letech třešeň přihnojovala. Pokud byla delší čas ponechána svému osudu, mělo by i přihnojení být spíše mírné. Pro hnojení ovocných dřevin na podzim jsou velmi dobrá organická hnojiva. Tj. dobře uleželý, popř. zkompostovaný chlévský hnůj, který zaryjete do hloubky 10 – 15 cm. Místo hnoje můžete použít kompost. Množství hnojiva by mělo odpovídat stáří stromu a velikosti koruny. Například pro strom starý 6 – 7 let se doporučuje 30-35 kg, při stáří 8-9 let 40 – 50 kg. U starších plodících stromů se orientujeme spíše podle průměru koruny – 4 m/ 60 – 80 kg, 6 m /120 – 160 kg, 8 m – 240 – 320 kg hnoje.
Pokud je pro vás hnůj či kompost hůře dostupný, můžete dodat mnohé živiny výsevem a následným zapravením zeleného hnojení. Více o něm v článku Zelené hnojení hnůj nenahradí, ale...
Průmyslová hnojiva (např. Cererit) se dávkují s přihlédnutím ke stáří a plodnosti stromu. Přibližně 1/3 potřebné dávky se přidává na podzim a 2/3 brzy na jaře. Množství dalších hnojiv (vápenatá , fosforečná, dusíkatá a draselná hnojiva) a jejich aplikace v průběhu vegetace záleží mj. na půdních vlastnostech a klimatických podmínkách. Přehledně se této problematice věnuje Miroslav Kalina v publikaci Hnojení v zahradě. Její 2. aktualizované vydání vydalo v roce 2005 nakladatelství Grada. Knihu si můžete půjčit v knihovně, popř. koupit v klasické či elektronické podobě.