Diskuze na téma: Uhnilá Aloe Vera

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Ráchel Mannová , Vloženo: 04.2. 2021 00:00
Dobrý den,

prosím o pomoc. Omlouvám se, jestli ruším. Mám dotaz ohledně aloe vera. Mám pocit, že mi uhnily kořeny, rostlina se vyviklala z hlíny a zbyl mi jen pahýlek bez kořenů. Čas od času jí v minulosti také odehnívaly vnější listy, mám pocit, že jsem jí přelévala. Můžete mi prosím poradit, jak dále postupovat, jestli se dá zachránit? Až na kořeny vypadá zdravě.

Někde jsem se dočetla, že jde přesadit i bez kořenů, když ji nechám v odstáté vodě zapustit kořeny znovu. Tak jsem kořen úplně odřízla a teď čekám, až se rána zacelí a pak ji planuji dát do vody, aby zase vypustila kořeny. Upřímně ale netuším, co dělám a jestli to dělám správně. Nevím jak dlouho nechat ránu zacelovat, jak přesně ponořit do vody aby zase neshnila, jak přesně přesadit... Ocenila bych jakoukoliv radu co se týče zachraňování a také přesazení (jaký substrát, jestli použít i písek atd..). Navíc mám po celém bytě smutnice, nejspíš z přelévání rostlin, takže to té aloe také moc nepomohlo. Těch se také snažím zbavit, zatím se mi to nedaří...

Přikládám i fotografii.

Předem moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den,

Ráchel Mannová

Autor: Adriana , Vloženo: 06.2. 2021 19:40
Dobrý den,

aloe je hodně citlivá na přemokření, v příliš vlhké půdě začne snadno uhnívat. Potřebuje propustný, spíš polosuchý až suchý substrát, nejlépe s příměsí písku, a hlavně nepřehánět zálivku.
Zasadit aloe bez kořenů se může podařit - ponechte ji několik týdnů v odstáté vodě (spodní část rostliny), dokud nepustí kořeny. Pak ji zasaďte, umístěte na světlé a teplé místo a první dny skoro nezalévejte. Později zavlažujte skutečně jen velmi mírně, kontrolujte hlínu, aby zůstávala víceméně suchá.
Autor: Redakce , Vloženo: 06.2. 2021 20:22
Dobrý den,
bližší informace o tom, jak bojovat se smutnicemi najdete v článku " Smutnice likvidujte dřív, než se přemnoží" - viz následující odkaz:

https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/332-smutnice-likvidujte-driv-nez-se-premnozi

Autor: Ráchel Mannová, Vloženo: 08.2. 2021 20:19
Dobrý den,

děkuji moc.
Autor: Ráchel Mannová, Vloženo: 08.2. 2021 20:18
Dobrý den, děkuji moc za rady.

Poradila byste mi prosím ještě jak přesně dát Aloe do vody? Nevím do jakého typu nádoby a jestli musí být držena nade dnem nádoby aby měla prostor pro růst kořínků?
Zároveň mi jinde poradili, že mám ránu rostliny nechat dva týdny zaschnout a pak dát rovnou do substrátu, takže jsem trochu zmatená.. co je podle Vás lepší?
Co se týče příměsi písku, je vhodný jemný křemičitý?

Děkuji moc.
Autor: Adriana , Vloženo: 09.2. 2021 10:27
Dobrý den,
dala bych přednost způsobu s odstátou vodou. Když zasadíte aloe rovnou do hlíny, nemusí se kořínky vytvořit a rostlina pak uhyne. Nádobku můžete zvolit s užším hrdlem tak, aby do ní aloe nezapadla a byla ponořená jen malá spodní část rostliny.
Písek může být hrubozrnný, na dno květináče můžete nejdříve vložit drobné kamínky, pak asi do třetiny hrubozrnný písek a zbytek propustnou zeminu, která je určená pro pěstování kaktusů. Důležité je zajistit odvádění vody, jinak bude aloe uhnívat.