Diskuze na téma: Borovice černá okrasná

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Lukáš , Vloženo: 16.5. 2020 13:40
Dobrý den,
mám dotaz ohledně borovice viz foto. Zasadil jsem ji cca před 2mi lety společně s dalšími jehličnany do jílovité půdy. Pravidelně zaléval. Dal jsem pod ní textilíi proti plevelům. Rád bych ji zachránil a pokud to nepůjde - tak dal nový strom a vyvaroval se uschnutí. Děkuji za rady Lukáš.

Autor: Markéta , Vloženo: 19.5. 2020 17:23
Dobrý den, máme podobný problém, už jsme přišli o dvě borovice. Je to způsobeno pravděpodobně houbovým onemocněním (sypavka), která se poslední dobou prý hodně šíří díky velkým teplotním výkyvům počasí (sucho, větrné počasí, bezmrazé zimy apod.). Stromy oslabují a rychleji podléhají nákaze, které se v podstatě nedá přes veškerou péči zabránit. Jediná pomoc je chemické ošetření (např.fungicidy Kuprikol, Dithane, Novozir), ale podle Vaší fotografie se mi zdá postižení už dost velké. Je potřeba zasáhnout vždy co nejdříve, při prvních příznacích (strom začne prosychat většinou od spoda). Také nám doporučovali prosvětlit/prořezat okolí borovice a všechny zbytky starého jehličí shrabat a spálit.
Autor: Lukáš , Vloženo: 21.5. 2020 19:42
Dekuji za nazor v zahradnictvi me rikali ze by to mohlo byt folii proti plevelu ze se strom dusi..na tuto chorobu se zeptam..a myslite ze muze napadnout i okolni dreviny? Diky
Autor: Markéta , Vloženo: 23.5. 2020 19:12
Sypavka napadá jehličí, ohrožuje asi převážně jen borovice. Jiné dřeviny to u nás nezasáhlo, ale snažíme se, aby porost nebyl hustý.