Diskuze na téma: Oleandr - nemoc

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Sylva Kofroňová , Vloženo: 01.8. 2019 23:06
Dobrý den,
ráda bych poprosila o radu, co s oleandrem, který má letos šedé zkadeřené malé listy a nekvete - viz foto. Je na balkoně - jihozápad. Nádoba je s odtokem.
Předem moc děkuji za odpověď.

Autor: Jiří Ponížil, Vloženo: 06.8. 2019 08:14
Dobrý den, také se pridávám s dotazem. Myslím, že mám stejný problém. Nevíte, co onemocnění mohlo způsobit a co použít, aby byl oleandr opět v pořádku? Děkuji moc za rady!
Autor: Jiří Ponížil, Vloženo: 06.8. 2019 08:15
Foto
Autor: Milena , Vloženo: 08.8. 2019 18:44
Ve Vašem případě, pane Jiří, by mohlo jít o svilušky, nasvědčují tomu jemné pavučinky na fotce. Jsou to roztoči, kteří patří mezi pavoukovce a sají na listech rostlin. Daří se jim v teplém a suchém prostředí a v půdě bohaté na dusík. Je potřeba rychle zakročit, svilušky umí rostlinu zcela zahubit. V počátečním stadiu by mohly pomoci i přírodní zdroje, doporučují se domácí postřiky vyrobené z cibulového nebo heřmánkového odvaru. Podle mého názoru se však hodí především jako prevence pro posílení rostliny. Při větším napadení bude nutné použít buď chemické prostředky, postřiky na bázi oleje nebo případně biologickou ochranu.
Autor: Milena , Vloženo: 08.8. 2019 18:38
Dobrý den Sylvo, podle fota by to mohlo být houbové onemocnění nebo také spálení od sluníčka(?). Nemáte balkon zasklený? V horkých dnech by tam mohly být teploty (i při větrání) dost vysoké, zvlášť při orientaci na JZ. Další možností by mohl být také nedostatek živin. Asi bych se pokusila rostlinu přemístit do polostínu, odstranit a zlikvidovat všechny poškozené části, případně lehce přihnojit a postříkat proti houbovým chorobám (např.Dithane).