Diskuze na téma: Javor

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Anonym , Vloženo: 16.6. 2019 20:45
Dobrý den, prosím o radu co by mohlo být s javorem ...mám ho 3 roky...po zasazení na jaře před třemi lety do zimy držel normálně listy, ale na jaře už listy neobrašil...pupenů má na jaře vždy dost, ale vždy většina zavadne.Vyraší jen pár listů , které rostou velmi pomalu. Půda je jílovitá, spíše mokrá...jednou už jsem ho přesadil, ale nepomohlo to. Ve větvích se tvoří pavučinová vlákna. Děkuji za rady.

Autor: Václav , Vloženo: 18.6. 2019 18:47
Dobrý den, zdá se, že se u Vás kumuluje několik problémů dohromady a ozdravění stromu bude vyžadovat trochu více úsilí. První co mě napadlo při čtení Vašeho příspěvku je, že javor v zimě pravděpodobně namrzl. Nasvědčuje tomu špatné olistění. Další potíž bude zřejmě spočívat v jílovité půdě, o které se zmiňujete. Jílovitá zemina je těžká, má nízký obsah organických látek a pravděpodobně hodně zadržuje vodu s minimálním odpařováním. A do třetice ještě pavučiny, ty signalizují výskyt některého škůdce. Doporučuji strom dobře prohlédnout, zda nenajdete ve větvích nějaké housenky. Dále zvýšit propustnost půdy častým kypřením, aby se vylehčila a pokud bude přetrvávat vlhkost, zkuste zavést nějakou drenáž. Také by bylo vhodné dlouhodobě přidávat do půdy organickou hmotu, nejlépe kompost, chlévský hnůj nebo zelené hnojení, aby začala lépe fungovat. Propustnost půdy zlepšuje i křemičitý písek.