Diskuze na téma: Hortenzie nekvete

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 12.8. 2016 00:00
Mám asi 6 letou velmi vzrostlou hortenzii v Kokořínském dole. Ani jeden rok vůbec nekvetla. Sousedka má tutéž zkušenost. Nekvete jí taky. Co udělat s půdou, aby nám kvetla?

Autor: IVANA VYBORNA , Vloženo: 12.8. 2016 10:37
Škoda, že nepíšete, o jaký druh hortenzie se jedná a zda ji pěstujete v nádobě nebo ve volné půdě. V zahradách se nejčastěji pěstuje hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), ale existuje i řada dalších druhů a každý má trochu jiné nároky. V článku Přilepšete hortenziím, odvděčí se vám svou krásou se dozvíte kdy a jak nejlépe hortenzie hnojit a jakou péči potřebují ohledně zálivky.
Pro hortenzii velkolistou je vhodné vybrat polostinné stanoviště chráněné před větrem a při výsadbě obohatit zeminu rašelinou. Příčin proč vám hortenzie nekvete může být několik. K nejčastějším patří chybný řez. Hortenzie velkolistá vytváří květní pupeny již na podzim předchozího roku. Pokud tedy staré výhony odříznete až u země, tato hortenzie nepokvete. S řezem hortenzie velkolisté počkejte až po skončení pozdních mrazů, klidně až na začátek května. Seřízněte pouze malou (vrcholovou) část výhonů tak, aby na rostliny zůstaly silné (květní) pupeny. Naopak hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) potřebuje každoročně ostříhat až na krátké pahýly, protože vytváří květy až na nových výhonech. Řez se provádí v dubnu po skončení mrazů. Ponecháme pouze základní kostru vysokou 40 - 50 cm.
Problémy může způsobovat i nadměrné vlhko v době tvorby květů (červen – srpen) či nadměrné hnojení (letorosty jsou špatně vyzrálé a při silných mrazech mohou namrzat).
Budeme rádi, když v diskusi nebo v komentáři pod článkem o hortenziích dáte vědět, kde mohla být chyba (nevhodný řez?, vymrzání?) a zda hortenzie příští rok vykvetou.