Diskuze na téma: Hortenzie změnila barvu

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 28.7. 2016 00:00
Koupila jsem si bordó hortenzii, která mi vzápětí zhnědla. Je šance, že se časem její barva samovolně změní anebo to můžu nějak ovlivnit? Všude se píše jenom o změně z růžové na modrou. Hnědá či spíše "kafebronz-do-zelena" se mi vůbec nelíbí!

Autor: Jindřiška , Vloženo: 28.7. 2016 09:02
V poslední době se objevují stále nové a nové kultivary hortenzií (Hydrangea). Při prodeji se hodně spoléhá na "lásku na první pohled", první dojem, o kterém se mluví také jako o wow efektu. Vliv na barvu květů má pH půdy. Více jsme o tom psali v článku Květy hortenzií prozradí kyselost půdy. Ale jak uvádíte, to nebude nejspíš příčina vašeho rozčarování.
Problém, který zmiňujete má původ asi někde jinde. Těžko takto na dálku odhadneme, zda je to, myšleno s trochou nadsázky, "vada nebo vlastnost". Rostliny "vyrobené" v zahraničí často podstupují strastiplnou cestu, mnohde jim nepřidá ani skladování a způsob prodeje. Nepíšete, kde jste si hortenzii koupila. Nejlépe by Vám totiž měl poradit prodejce rostlin. Bohužel, pokud se jedná o velké obchodní řetězce, které přidávají rostliny mezi regály s potravinami, budete marně hledat specialistu v zahradnickém oboru.
Pokud jste však květinu nakoupila v solidním zahradním centru, pak se zkuste na prodejce obrátit s dotazem. U nových kultivarů se většinou ukazuje krása kvetoucích hortenzií, kdy některé skutečně hrají všemi barvami, ale už chybí snímky, jak se květy chovají později. Na obalu bývá většinou název kultivaru uvedený často i s webovou adresou, byť třeba zahraniční. Zkuste pátrat po informacích třeba i tam. Díky automatickým překladačům alespoň hrubý překlad získáte třeba i z holandštiny, navíc většina zahraničních webových stránek bývá i v angličtině, v případě solidních dovozců je snaha o překlad i do češtiny. Zklamáním může být i skutečnost, že jsme si zvykli na rostliny ze zahrádek našich babiček a prababiček, kdy jsou hortenzie velkokvěté elegantní i dlouho po odkvětu. Tedy pokud zrovna není léto s extrémními vedry a nedojde k předčasnému uschnutí a tudíž zahnědnutí. Jinak se květenství postupně barevně proměňují až do podzimu.
Byť se to často nepoužívá, i v případě nákupu květin má zákazník právo na kvalitní zboží a v případě závažných nedostatků jej může reklamovat. Hortenzie většinou nepatří k rostlinám, které se prodavají za pár desetikorun. Každopádně ještě piřpomínáme, že k základům péče o hortenzie patří zálivka měkou vodou, nejlépe dešťovkou.