Diskuze na téma: Pajasan žláznatý - vhodnost výsadby

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 10.6. 2016 00:00
Chtěla bych si do rohu na zahradě vysadit pajasan, ale bylo by to blízko našeho sklepa a souseda domu. Nenaruší kořeny náš sklep a zároveň sousedův dům?

Autor: Zuzana Ježová , Vloženo: 10.6. 2016 12:43
Neuvádíte, v které oblasti toužíte pajasan vysazovat. Zvlášť v blízkosti chráněných území v teplejších oblastech (například v okolí CHKO Pálava), to není vhodné řešení. Pajasan žláznatý bývá uváděn mezi stovkou nejinvazivnějších druhů rostoucích v Evropě. Nechybí ani ve výčtu 40 nejinvazivnějších dřevin světa.
Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima) je strom, který není pro výsadby do zahrad příliš ideální. Kořenová soustava je mohutná, kořeny jsou uloženy mělce pod povrchem půdy. Není divu, že kořenový systém pajasanů často poškozuje chodníky, zdi a stavby. Jakmile se někde rozroste, je téměř nemožné se jej zbavit. Vše je o to horší, že má velmi dobrou schopnost šíření kořenovými výmladky (podobně jako např. škumpa). Další, nepříliš dobrou vlastností, tohoto stromu je alelopatie, tedy produkce látek omezující růst ostatních dřevin, či už listnatých nebo jehličnatých.