Diskuze na téma: Řez dřevité pivoňky

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 20.9. 2015 00:00
Zasadila jsem dřevitou pivoňku do malého prostoru. Je možný udržovací řez, aby se nerozrůstala? Jak a kdy ji nejlépe namnožit?

Autor: milka , Vloženo: 20.9. 2015 21:07
Dřevité (keřovité) pivoňky patří odedávna k dlouhověkým ozdobám zahrady. Čím jsou starší, tím bývají krásnější, ale také mohutnější. Proto by se s nimi mělo při výsadbě zacházet jako se skutečným šperkem a velmi vážit jejich umístění. To i proto, že přesazování nemají rády.
Dřevité pivoňky kvetou z koncových pupenů, které se zakládají v předcházejícím roce. Proto po odkvětu odstraňujeme pouze koncové výhony se zbytky květů.
Zmlazovací řez snášejí starší keře dřevitých pivoněk dobře. Nejvhodnější je uříznout starší větve u země. Takovým zásahem však podpoříte růst nových výhonů. Obvykle se však pouze vystřihávají suché, poškozené nebo nemocné větve.
Množení dřevitých pivoněk je poměrně náročné. Nejčastěji se množí roubováním. Více se můžete dočíst na stránkách Botanické zahrady v Troji. Právě tam mají s pěstováním pivoněk velké zkušenosti a na jejich pivoňkové louce je možné čerpat také inspiraci pro vhodné umístění těchto nádherných rostlin v zahradě.
Pokud v místě, kam jste pivoňku vysadila, bude dobře prospívat, zvažte, zda není možné jí nějakým vhodným způsobem v okolí poskytnout více místa, aby mohla plně vyniknout její krása.