Diskuze na téma: Radikální řez tújí

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 07.5. 2015 00:00
Před 3 lety jsme koupili zahradu, která má 2,5 m vysoký živý plot z tújí. Plot byl vysazen asi před 10 lety. Stříháme jej v aktuální výši, ale chceme jej snížit na 1,5 m. Plot má zelené větve jen na "povrchu", uvnitř jsou holé. Je šance, že se sestřižený plot zazelená na "střižné ploše"?

Autor: Jitka , Vloženo: 07.5. 2015 18:59
Skutečnost je taková, že túje (Thuja, zerav) patří ke skupině jehličnanů, které špatně obrážejí ze starého dřeva. Proto nějaké zázračné zazelenání na "střižné" ploše nečekejte.
Při vhodném načasování řezu a zvýšené trpělivosti však snížení přerostlého plotu možné je. Zelenat se nebudou oříznuté holé větve, ale postupně dojde k obrůstání bočních výhonů. Při takto silném zásahu je třeba načasovat řez na období podzimu až poloviny zimy. Tím omezíte ronění pryskyřice na minimum. Samozřejmostí by mělo být zatření velkých řezných ran štěpařským voskem.
Zátěž radikálního řezu výrazně snížite rozložením do delšího časového období (nejméně na 2 roky). Tak umožníte tújím lepší regeneraci. Řez tedy provádádíme vždy jen z jedné strany živého plotu. Dřív, než k řezu přistoupíte, snažte se porostu věnovat zvýšenou péči – pravidelně hnojit a zavlažovat.