Diskuze na téma: Zmlazovací řez tavolníku

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 25.3. 2016 00:00
Mám 15 let starý živý plot z tavolníku. Stříhám jej 2x ročně, výška keřů je 130 cm. Jak hluboký můžu provést zmlazovací řez?

Autor: Josef , Vloženo: 25.3. 2016 09:44
Tavolníků (Spiraea) se pěstuje celá řada druhů a jejich kultivarů. Část z nich kvete na letorostech (letošní dřevo) a je možné je bez obav seříznout až u země. U tavolníků kvetoucích na dvouletém dřevě je nejvhodnějším obdobím pro řez čas po odkvětu.
Pro živé ploty se nejčastěji používá tavolník van Houtteův (Spirea x vanhouttei), kvetoucí drobnými bílými květy v květnu a červnu. Patří do skupiny tavolníků kvetoucích na dvouletém dřevě. Kromě řezu po odkvětu je možné tento tavolník i radikálně zmlazovat, nejlépe také po odkvětu. Při zmlazení vyřežeme přestárlé či poškozené větve až u země. Je to sice pracnější než seřezání plotu úplně u země, ale nepřipravíte se tak o květy v příštím roce a živý plot bude stále plnit svou ochrannou i estetickou funkci.
Dalším z tavolníků používaných v živých plotech je tavolník význačný (Spiraea x arguta), který také kvete bíle, ale o něco dříve - v průběhu dubna a května. Pravidla řezu jsou pro něj podobná jako u předchozího tavolníku.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK