Diskuze na téma: Řez plaménku

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 04.3. 2014 18:39
Poradíte mi, kdy a jak moc mám ostříhat plamének?

Autor: Jana , Vloženo: 04.3. 2014 18:39
Plamének (Clematis) je velmi široký rod s množstvím druhů a kultivarů. Protože neuvádíte jaký druh plaménku pěstujete, nemůžeme v tomto případě doporučit konkrétní způsob řezu. Doba a způsob řezu se určuje podle toho, do které skupiny plamének patří.
1. skupinu tvoří plaménky kvetoucí na jaře. Patří sem většina botanických druhů, které kvetou od května na krátkých letorostech vyrůstajících ze starého dřeva. Řez není u této skupiny nutný. Pokud bychom se rozhodli řezat, tak pouze v době krátce po odkvětu.
2. skupinu tvoří velkokvěté plaménky kvetoucí začátkem léta. Květy vytvářejí na loňských výhonech v květnu a v červnu, podruhé kvetou v srpnu a září. Před rašením odstraníme pouze slabé a odumřelé výhony. Řez provádíme slabý, přibližně 150 cm nad zemí od listopadu do března.
3. skupinu tvoří velkokvěté plaménky kvetoucí v létě. Tyto rostliny každoročně silně zastřihneme. U mladších rostlin zkrátíme výhony na 20 – 40 cm nad zemí, starším ponecháme o něco vyšší výhony (30 – 50 cm). Vhodný čas pro řez je od listopadu do začátku března. Nejvhodnějším obdobím je čas, kdy začnou vyrážet pupeny.