Diskuze na téma: Magnolie-řez

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Eva , Vloženo: 05.4. 2022 13:26
Dobrý den, prosím o radu, soused má na zahradě Magnolii Soulangeana, stáří stromu cca 20let. Nyní výška cca 3m. Koruna stromu zasahuje již cca 1m na náš pozemek. Každoročně nám přibývá na naší cestě množství odpadu z tohoto stromu. Je možné tento druh magnolie omezit v růstu? Četla jsem několik diskusí obecně o řezu magnolií, které nejsou jednoznačné. Někdo doporučuje řez po odkvětu, jiný nedoporučuje. Se sousedem není možná domluva Děkuji

Autor: Josef , Vloženo: 08.4. 2022 14:18
Dobrý den,
domnívám se, že Váš problém se týká - víc než magnolie - sousedských vztahů. Neshody mezi sousedy je však obecně výhodnější řešit raději "diplomatickou" cestou a vzájemnou dohodou. Jakýkoliv Váš zásah vůči stromu souseda (bez jeho předchozího souhlasu) totiž může vyvolat na druhé straně negativní reakci a roztočit tak spirálu dalších nepříjemných situací, která v krajním případě nezřídka vrcholí i soudním sporem. Taková situace může být pro obě strany komplikovaná a nepříjemná, mnohdy i značně vysilující. Doporučoval bych Vám pokusit se nejdříve Váš vztah se sousedem trochu "vyladit" (třeba i za pomoci nějakého prostředníka), abyste pak mohli společně dospět k nějakému uspokojivému řešení pro vás oba.
Autor: Eva , Vloženo: 12.4. 2022 10:26
Dobrý den Josefe,
děkuji za reakci. Jsem stará škola, nehodlám se pouštět do úpravy sousedovy zeleně (nejde jen o jeden kus) . Měla jsem za to, že vztahy máme v rámci sousedského soužití korektní, i když spolu nechodíme na kávu. Proto mě překvapilo, že soused nechce prosbě vyhovět... Budu se dále pokoušet o domluvu......